eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy inwestują w Dubaju

Polskie firmy inwestują w Dubaju

2008-04-02 12:18

Obroty handlowe ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi sięgają co roku niemal 320 mln dolarów. Coraz więcej polskich firm inwestuje tam swój kapitał, wierząc w chłonność tego rynku, który notabene liczy aż 1,4 mld konsumentów. Według portalu Bankier.pl Zjednoczone Emiraty Arabskie niczym magnes przyciągają coraz to większe grupy polskich przedsiębiorców.

Przeczytaj także: Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą 2011

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) - to jeden z najbogatszych krajów nie tylko w Azji Zachodniej, ale również na świecie. Bogate złoża ropy naftowej (czarnego złota), jakie posiada ten niewielki kraj spowodowały, że na przestrzeni zaledwie trzynastu lat na „pustyni” wyrosło jedno z najbardziej znanych centrów światowego biznesu – miasto Dubaj. Dziś powszechnie uznawane jest za najdynamiczniej rozwijające się miasto na świecie, które każdego roku przyciąga ogromną liczbę inwestycji, liczonych w miliardach dolarów. Tym samych chyba nie wzbudzi w nas wielkiego zaskoczenia fakt, iż ponad 19 proc. dźwigów budowlanych zlokalizowanych w różnych zakątkach naszego globu ulokowanych jest właśnie w Dubaju.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – od dłuższego zresztą już czasu – zadziwiają nas nie tylko swoim bogactwem i unikatowym systemem politycznym, ale także rozmachem i pomysłowością realizowanych inwestycji. Sztucznie usypywane wyspy z rezydencjami, najwyższy hotel na świecie, czy niedawno oddany do użytku Burj Dubai – najwyższy budynek na świecie liczący aż 818 metrów wysokości – to tylko niektóre z inwestycji o których słyszał już niemal cały świat. Emiraty Arabskie swoje bogactwo zawdzięczają nie tylko ropie naftowej, ale także – a może przede wszystkim – dogodnym warunkom, jakie w tym kraju zostały stworzone dla działalności inwestycyjnej. Na każdym niemal kroku da się wyczuć wolność gospodarczą, jaka panuje w tym kraju. Słowo biurokracja jest tam równie obce, jak słowo podatek czy cło. Co więcej, Emiraty Arabskie posiadają wysoko rozwiniętą sieć infrastruktury transportowej, w tym szczególnie morskiej i lotniczej. Region ten obsługiwany jest przez 170 połączeń morskich i 90 lotniczych. Każdy z inwestorów może także liczyć na wysokiej klasy obsługę w dziedzinie finansów, informatyki, bezpieczeństwa, ochrony zdrowia. Coraz częściej zatem polskie firmy decydują się na ulokowanie swojego biznesu w tamtym regionie świata. Za takim podejściem przemawia bowiem szereg korzyści, a mianowicie: brak podatków, brak barier handlowych, brak biurokracji, niskie koszty energii, konkurencyjne koszty pracy, profesjonalna obsługa i pomoc władz ZEA w założeniu firmy czy też oddziału.

 

1 2

następna

Ranking wirusów III 2008

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: