eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Niepełnosprawni otrzymają dodatki za podjęcie pracy?

Niepełnosprawni otrzymają dodatki za podjęcie pracy?

2008-03-24 01:19

Bardzo często głównym czynnikiem bierności zawodowej osób w wieku 50-64 lat jest niepełnosprawność. W 2006 r. było w Polsce około 14,6 % osób w wieku 50-59 lat pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy. Do zwiększenia aktywności zawodowej osób po 50-tym roku życia ma przyczynić się nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia oraz prace w ramach przygotowanego przez resort specjalnego programu.

Przeczytaj także: Wsparcie KE dla niepełnosprawnych

MPiPS proponuje, aby osoby niepełnosprawne po 50 roku życia, otrzymały dotacje lub premie za powrót do pracy, a także mogły pobierać świadczenia rentowe przez wyznaczony okres po rozpoczęciu pracy.

Zgodnie z projektem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - ”Program Solidarność pokoleń działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+” ma przyczynić się do zwiększenia zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia w Polsce. Program ów zakłada działania, które mają zachęcać do zatrudnienia osób w wieku 50+ przez przedsiębiorców, a także wdrażają działania, które sprzyjają poprawie kwalifikacji, umiejętności i efektywności pracy tych osób. Program „Solidarność pokoleń” obejmuje też aktywizacje zawodową i integrację z rynkiem pracy osób niepełnosprawnych.

Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych w Polsce jest nadal bardzo mała. Resort podał, że w 2006 r. tylko 15,2% niepełnosprawnych w wieku 50 - 64 lat pracuje. Taki stan rzeczy w dużej mierze wynika z obowiązujących przepisów, które jednoznacznie wskazują, że emerytura przysługująca osobie, która nie osiągnęła jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, renta z tytułu niezdolności do pracy oraz renta rodzinna, ulegają zmniejszeniu, gdy świadczeniobiorca osiąga przychód z pracy zarobkowej wyższy niż 70% przeciętnego wynagrodzenia, ale nieprzekraczający 130% tego wynagrodzenia. A jeśli osoba taka zarobi powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia, to prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu (art. 103 i 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

Istotnym elementem programu jest zmiana systemu świadczeń dla osób niepełnosprawnych poprzez wykluczenie niekorzystnych czynników, które zniechęcają osoby niepełnosprawne do podejmowania zatrudnienia - (zmniejszanie lub zawieszanie świadczeń z FUS). Resort chce, żeby został utworzony specjalny system świadczeń za powrót do pracy dla osób niepełnosprawnych po 50 roku życia w miejscu zatrudnienia ( dotacje, premie), a także, aby osoby te mogły pobierać świadczenia rentowe przez wyznaczony okres po rozpoczęciu pracy. Ofertę podjęcia pracy otrzymają również osoby niepełnosprawne po 50 roku życia, które mają zamiar występować z wnioskiem o przyznanie świadczeń rentowych. Dodatkowo resort chce, aby w przypadku niepełnosprawnych, którzy są bierni zawodowo - a mogłyby podjąć pracę zawodową, będą egzekwowane kary w postaci obniżenia renty.

W planach ministerstwo przewiduje też bezpośrednie pośrednictwo pracy dla osób składających wnioski o przyznanie rent z tytułu niezdolności do pracy tzw.”one-stop shop”

Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.) określa, że do 2015 r. udział osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu w instytucjach publicznych powinien wynosić 6%. W programie wskazano, iż aby cel ten osiągnąć, konieczna jest:
  • nowelizacja przepisów o emeryturach i rentach w obszarze zmian w świadczeniach,
  • zmiana przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
  • realizacja projektów dotyczących aktywizacji zawodowej w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki”, na poziomie centralnym oraz regionalnym,
  • orientacja publicznych służb zatrudnienia, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, na budowanie indywidualnych planów działań dla osób niepełnosprawnych poszukujących pracy,
  • dalsze budowanie działań wizerunkowych, ukazujących korzyści płynące z zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: