eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Fundusze UE: pytania i odpowiedzi

Fundusze UE: pytania i odpowiedzi

2008-03-23 02:00

Rozważmy następujący przypadek: jesteśmy przedsiębiorstwem produkcyjnym i działamy na rynku od 1996 roku. W chwili obecnej rozważamy przeprowadzenie inwestycji w kolektory słoneczne. Przewidywany koszt inwestycji to około 4 mln zł. Czy możliwe jest jakieś wsparcie z funduszy unijnych i ile jest tego wsparcia przewidzianego?
Tak, co do zasady w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko będzie można ubiegać się o wsparcie na działanie ,,Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł’’. To działanie przewiduje m.in. projekt budowy kolektorów słonecznych. Minimalna kwota przedsięwzięcia to jednak 20 mln zł a maksymalny poziom wsparcia wynosi 20 proc. kosztów kwalifikowanych (czyli tych, które mogą zostać sfinansowane). Więcej informacji: www.mrr.gov.pl.

Maszyny do produkcji mebli

Prowadzimy działalność w zakresie produkcji mebli, działamy w województwie wielkopolskim. Planujemy w tym roku inwestycje w maszyny specjalistyczne. Czy możemy ubiegać się o dofinansowanie z funduszy unijnych?

Tak, dla województwa wielkopolskiego przewidziano wsparcie na projekty uwzględniające nowe inwestycje podnoszące konkurencyjność przedsiębiorstwa. Ważną kwestią jest innowacyjność planowanych maszyn, gdyż powinny to być urządzenia opierające się o technologię, która jest na rynku nie dłużej niż trzy lata. Poziom wsparcia dla przedsiębiorców z województwa wielkopolskiego to 40 proc. kosztów kwalifikowanych. Producenci mebli z innych województw powinni zajrzeć na strony internetowe urzędów marszałkowskich swoich województw. Więcej informacji: funduszestrukturalne.gov.pl oraz parp.gov.pl.

Gdzie zlokalizować firmę

Planujemy założenie spółki prowadzącej działalność usługową. Stoimy przed wyborem lokalizacji głównego miejsca działalności spółki. Czy istnieją obszary w Polsce, które są faworyzowane jeżeli chodzi o wysokość wsparcia z funduszy unijnych?

Poziom pomocy regionalnej określa rozporządzenie Rady Ministrów z 13 października 2006 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej. Według zapisów tego rozporządzenia przez okres 5 kolejnych lat od rejestracji będziecie państwo nowo powstałym przedsiębiorstwem, które przez okres pierwszych trzech lat będzie mogło uzyskać 40 proc. kwalifikowanych kosztów projektu natomiast przez kolejne 2 lata – 30 proc. Wyjątek stanowi województwo mazowieckie, gdzie wsparcie jest przewidziane odpowiednio na poziomie 35 i 25 proc. Więcej informacji: funduszestrukturalne.gov.pl oraz parp.gov.pl.

Sfinansowanie debiutu giełdowego

Spółka planuje debiut na rynku NewConnect - czy może liczyć na refundację kosztów związanych z doradztwem w zakresie pozyskania kapitału?

Spółki planujące debiut na rynku NewConnect będą mieć możliwość refundacji kosztów związanych z doradztwem przy wprowadzaniu podmiotu na ten rynek w ramach regionalnych programów operacyjnych (patrz strona internetowa właściwego urzędu marszałkowskiego). Działania związane z doradztwem powinny zostać uruchomione na przełomie I i II kwartału 2008 roku. Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie będzie można podpisać umowę z tzw. akredytowanym doradcą, jednakże nie będzie można ponieść żadnych kosztów związanych z tymi usługami. Dotychczas koszty związane z doradztwem w zakresie usługi związanej z pozyskiwaniem zewnętrznego finansowania na rozwój działalności gospodarczej były refundowane w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw na lata 2004 – 2006 - Działanie 2.1 Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. Więcej informacji: www.parp.gov.pl oraz pod numerem infolinii 0 801 33 22 02.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.