eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › GIIH do likwidacji?

GIIH do likwidacji?

2008-03-20 10:58

Rada Ministrów w dniu 19 marca 2008 r. przyjęła projekt ustawy o zniesieniu Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej, o zmianie ustawy o Inspekcji Handlowej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przeczytaj także: UOKiK i GIIH razem

Przepisy projektowanej ustawy zakładają likwidację centralnego organu, jakim jest Główny Inspektor Inspekcji Handlowej (GIIH) oraz zajmującego się jego obsługą inspektoratu. Zgodnie z nowymi przepisami jego obowiązki przejmie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Nowe przepisy określają, że cały majątek GIIH (łącznie z laboratoriami) zostanie przejęty przez UOKiK, podobnie jak wszystkie należności i zobowiązania. Pracownicy Inspekcji staną się pracownikami Urzędu, a po upływie trzech miesięcy ich umowy o pracę wygasną, chyba że przyjmą zaproponowane im nowe warunki zatrudnienia i płacy. Osoby zajmujące stanowiska: głównego inspektora inspekcji handlowej, jego zastępców, dyrektorów oraz kierowników laboratoriów kontrolno-analitycznych przejdą do państwowego zasobu kadrowego. Natomiast w przypadku osoby zajmującej stanowisko głównego inspektora Inspekcji Handlowej w dniu wejścia w życie ustawy prezes UOKiK wystąpi do prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o powołanie tej osoby na stanowisko wiceprezesa Urzędu.

Do Urzędu przeniesione będą również postępowania administracyjne dotyczące wyrobów niezgodnych z przepisami. Pozwoli to w dużym stopniu wyeliminować z obrotu produkty niebezpieczne. Dzięki przeniesieniu do jednego organu wszystkich spraw dotyczących nadzoru nad rynkiem sprawniej będzie przebiegał proces wykorzystywania informacji przekazywanych w ramach systemu RAPEX (unijny system wymiany informacji
o produktach niebezpiecznych).

Prezes UOKiK, bez pośrednictwa GIIH, będzie zlecał kontrolę wojewódzkim inspektorom, przygotowywał kierunki działań, plany kontrolne o zasięgu ogólnopolskim oraz sporządzał sprawozdania.

Nowe przepisy dotyczą również zmian w zasadach planowania kontroli jakości paliw. Niektóre zadania, wykonywane do tej pory przez głównego inspektora inspekcji handlowej, zostaną przekazane do UOKiK, część z nich ulegnie likwidacji. W efekcie planowanie kontroli jakości paliw będzie należało wyłącznie do Urzędu. Prezes UOKiK, jako zarządzający systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw, będzie przygotowywał plan kontroli, na podstawie którego wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej będą przeprowadzać czynności sprawdzające u przedsiębiorców. Raporty z kontroli będą przekazywane do UOKiK.

Proponowane zmiany wpłyną pozytywnie na usprawnienie funkcjonowania Inspekcji Handlowej, spowodują spłaszczenie struktur administracyjnych poprzez eliminację zbędnego ogniwa oraz ograniczą biurokrację. Utworzenie jednego organu odpowiedzialnego za ochronę konsumentów wpłynie na zwiększenie przejrzystości działań dotyczących nadzoru rynku, zapewniając skuteczniejsze możliwości eliminowania produktów niespełniających norm wymaganych prawem.

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: