eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Technologiczny kredyt wg KPP

Technologiczny kredyt wg KPP

2008-03-10 12:44

Konfederacja Pracodawców Polskich z zadowoleniem przyjęła inicjatywę wskrzeszenia instytucji kredytu technologicznego, udzielanego do końca 2006 roku na podstawie ustawy z lipca 2005 roku "O niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej". Doświadczenia Banku Gospodarstwa Krajowego wskazują, że zainteresowanie tym kredytem jest tak duże, że znacznie przekracza sumę pieniędzy przeznaczonych na udzielanie tego kredytu.

Przeczytaj także: Rząd wspiera rozwój technologii

KPP pozytywnie ocenia propozycję włączenia w proces udzielania kredytu technologicznego banków komercyjnych. Pozwoli to na przyspieszenie procedury i pozytywnie wpłynie na liczbę udzielonych kredytów. Do pożyczania uprawniony będzie każdy bank, który zawrze umowę z BGK. Można więc założyć, że banki komercyjne, konkurując ze sobą, będą oferować różnorodne udogodnienia dla kredytobiorców. Ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich Piotr Rogowiecki, zwraca jednak uwagę na zagrożenie nadmiernego formalizmu przy rozpatrywaniu wniosków. „To fakt, że przedsięwzięcia innowacyjne na etapie planowania są trudne do oceny pod kątem ich opłacalności. Tak więc szczególnie ważne jest, aby osoby dokonujące oceny wniosków, posiadały odpowiednią do tego wiedzę i nie hamowały wprowadzania nowatorskich rozwiązań.” W tym kontekście, dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zasady, iż wnioski o przyznanie premii technologicznej (realizowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego) będą składane do banków komercyjnych – i te będą je weryfikować pod względem formalnym. Pozwoli to zdywersyfikować i udrożnić prace administracyjne, co usprawni cały system.

Według Konfederacji Pracodawców Polskich, dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do pojęcia nowej technologii, dodatkowego kryterium oceny nowości technologicznej, polegającego na wyznaczeniu zakresu rozprzestrzenienia nowej technologii na świecie, obliczanego jako procentowy udział produkcji opartej na tej technologii w produkcji w danej branży ogółem (udział poniżej 15% oznacza niewystarczające rozpowszechnienie, a więc niedostateczną nowoczesność technologii). Zgodne z ideą wolności gospodarczej jest także założenie przyznające swobodę wyboru w zakresie kryterium oceny nowości technologii, przedsiębiorcy ubiegającemu się o kredyt.

KPP pozytywnie ocenia także ograniczenie dostępu do kredytu technologicznego tylko dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Stanowią one w końcu 98% ogółu firm w Polsce, a jednak mają największe trudności w otrzymaniu wsparcia na takie inwestycje. Według ekspertów ważne jest także, aby kontrole przedsiębiorców prowadzone przez Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzone były w oparciu o przejrzyste zasady, tak aby prawo nie było nadużywane. Czy postulat ten spełnią projektowane przepisy? To pokaże dopiero praktyka.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: