eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › PKPP Lewiatan chce polskiego Centrum PPP

PKPP Lewiatan chce polskiego Centrum PPP

2008-02-21 12:00

Partnerstwo Publiczno-Prywatne nie jest jedynym narzędziem rozwijania inwestycji i zaspokajania społecznych potrzeb, ale jak pokazują doświadczenia wielu krajów, może odegrać w tym zakresie niezwykle pozytywną rolę. Przedstawiciele biznesu w Polsce są gotowi do konkretnych działań i proponują rządowi: stwórzmy wspólne Centrum PPP. Na Pierwszym Kongresie Pracodawców PKPP Lewiatan wraz z innymi organizacjami zadeklarowała gotowość współpracy z rządem w tym zakresie.

Przeczytaj także: EPEC - Europejskie Centrum Ekspertyzy PPP

Zdaniem PKPP Lewiatan ekonomicznych i społecznych korzyści PPP nie sposób przecenić: angażuje ono prywatne środki inwestycyjne w zaspakajanie tej części potrzeb publicznych, na które państwo nie ma pieniędzy, a inwestycje w ramach PPP są na ogół prowadzone szybciej i taniej niż inwestycje sektora publicznego.

Jak pokazuje opracowanie PricewaterhouseCoopers na podstawie danych Dealogic ProjectWare, w latach 2006-2007 na świecie finansowe zamknięcie uzyskały 383 projekty typu PPP. Ich łączna wartość wyniosła ponad 127 mld USD. Niemal 70 mld USD kosztowały projekty zrealizowane w Europie, 21 mld USD w Ameryce Południowej i 18 mld USD w Ameryce Północnej. Najczęściej w formie PPP podejmowane są inwestycje w drogi, transport i ochronę zdrowia, ale także w energetykę, edukację i obronność.

Dlaczego PPP udaje się wszędzie, tylko nie u nas? Według ekspertów odpowiedzi dostarcza analiza doświadczeń kilku krajów europejskich. W każdym z nich stworzono specjalną instytucję, najczęściej rządowo-prywatną, która zajęła się przełożeniem ogólnej idei na konkretne rozwiązania dostosowane do lokalnej specyfiki.

Wielka Brytania

W 1997 r. powołano tam grupę roboczą ds. promocji i rozwoju PPP, w skład której weszli eksperci z sektora publicznego i prywatnego. W 2000 r. grupa została zreorganizowana i powstało Partnerships UK (PUK), działające przy Ministerstwie Skarbu Wielkiej Brytanii. PUK ma formę spółki joint ventures. Ministerstwo Finansów posiada w niej 44,6 proc. udziałów, a sektor prywatny, reprezentowany przez instytucje kredytowe oraz firmy doradcze – 51 proc. W 2006 r. w ramach PUK rozpoczęła działanie Operational Task Force. Ten zespól ekspertów ma za zadanie doradzać sektorowi publicznemu w zakresie strategii, analiz rynku i innych aspektów modeli PPP.

PUK nie prowadzi w Wielkiej Brytanii projektów pilotażowych (jak ma to miejsce w innych krajach), lecz jest do dyspozycji podmiotów publicznych, które chcą się zaangażować w projekty PPP. Pomaga im wówczas na każdym etapie, od konceptualizacji, poprzez obsługę prawną i realizację inwestycji. W ciągu siedmiu lat swojej działalności PUK podjęło doradztwo przy 600 projektach PPP o łącznej wartości przekraczającej 53 mld euro.
Przeczytaj także: Powstało Centrum PPP Powstało Centrum PPP

 

1 2 3

następna

MTU Aero Engines w Rzeszowie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: