eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Ewolucja czy rewolucja...

Ewolucja czy rewolucja...

2003-08-24 00:20

Materiał opublikowanym w Pulsie Biznesu z dnia 20 sierpnia 2003 r "URTiP proponuje 3G zamiast telefonii UMTS" wywołał falę pytań i niejasności terminologicznych. URTiP poczuł się więc zobligowany odpowiedzieć na pojawiające się sporne kwestie.

Przeczytaj także: Telefonia 3G zamiast UMTS?

Jak informuje w swoim oświadczeniu Prezes URTiP Witold Graboś, wdrożenie telefonii trzeciej generacji może się znacznie opóźnić i przesunąć. Jednocześnie wiedząc, że nie ma odwrotu od 3G Prezes URTiP nie wykluczył potrzeby debaty z podmiotami działającymi na rynku telekomunikacji ruchomej o zastąpieniu terminu UMTS, który określa jedną z technologii 3G, na termin ogólniejszy mówiący o usługach telefonii Trzeciej Generacji, który dopuszcza modyfikacje lub zmianę technologii.

3G czyli Trzecia Generacja jest terminem używanym do opisania systemów radiokomunikacyjnych stosowanych w sieciach telefonii ruchomej. System 3G to przede wszystkim znacznie większa szybkość transmisji i pojemność, niż było to możliwe w systemach drugiej generacji (2G). 3G zapewnia przepustowość do 384 kb/s w skali globalnej dla terminali przemieszczających się z dużymi prędkościami i przepustowość do 2Mb/s dla terminali przemieszczających się powoli. Pozwala to na rozszerzenie usług komórkowych o gazetę elektroniczną, CD audio, mobilne wideo, wideotelefonia i wiedokonferencje.

ITU (International Telecomunication Union) formalnie uznało standard IMT-2000 (International Mobile Telecomunication – po roku 2000) systemem trzeciej generacji, który obsługuje pięć możliwych interfejsów radiowych bazujących na trzech różnych standardach: FDMA, TDMA i CDMA. System UMTS (Universal Mobile Telecomunication System) jest europejską wersją IMT-2000 oparty na standardzie interfejsu radiowego W-CDMA (Wideband CDMA). W Japonii wprowadzony system 3G o nazwie FOMA (Freedom of Mobil Multimedia Access), który pracuje również w standardzie W-CDMA. Różne interfejsy radiowe i rozwiązania sieci stałej wymagają odmiennej infrastruktury systemów 3G w zależności od kraju i dostawcy usług. Obecny stan rynku telekomunikacyjnego nie sprzyja dużym inwestycjom w nową infrastrukturę. Biorąc pod uwagę , iż nowe systemy znajdują się dopiero w stadium normalizacji pozycja GSM, jako światowego systemu radiokomunikacyjnego jest stale bardzo silna. Ponieważ standard ten umożliwia dalsze fazy rozwoju i zwiększania usług dodanych, jak: GPRS (General Packet Radio Service) oraz kompresję sygnałów - EDGE (Enhanced Data GSM Evolution), który umożliwia zwiększenie szybkości transmisji danych, większość operatorów GSM współpracuje w ramach ewolucyjnego przejścia od systemów 2G do 3G.

Niewątpliwie dalszy rozwój systemów 2G musi prowadzić do dalszego zwiększania szybkości transmisji oraz innych ulepszeń, które dotyczą realizacji usług. Podejście ewolucyjne od systemów 2G do 3G jest zadaniem działalności organizacji 3GPP (Thrid Generation Partnership Project). Celem standaryzacji jest umożliwienie transmisji danych z coraz większą szybkością uwzględniając oczywiście wzbogacenie usług telefonicznych. Koncepcja według 3GPP zakłada od etapu GPRS pewien rodzaj konkurencji pomiędzy dalszym rozwojem systemów, wykorzystujących zakresy częstotliwości GSM, a nowymi zakresami częstotliwości dla UMTS i zdecydowanie odmienną metodą dostępu radiowego opartą na technice CDMA.

Te uwagi i wyjaśnienia nie zmieniają faktu., że obecnie trzej operatorzy sieci mobilnych są zobligowani do wdrażania UMTS, a możliwe zmiany w koncesjach muszą być zgodne z ich wnioskami.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: umts, 3g
Pierwszy linuksowy smartphone

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: