eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Aktywność zawodowa osób po 50. powinna być większa

Aktywność zawodowa osób po 50. powinna być większa

2008-02-09 12:17

Polska ma bardzo niski wskaźnik aktywności zawodowej osób powyżej 50 roku życia. Z danych przedstawionych na konferencji "50+ na rynku pracy - dylematy i wyzwania polityki społecznej w kontekście doświadczeń Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL", która odbyła się 05 lutego 2008 r. w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego wynika, że pracuje zaledwie 28% osób pomiędzy 55. a 64. rokiem życia. Niski jest także wskaźnik dzietności, który wynosi zaledwie 1,23 (czyli na jedną kobietę przypada 1,23 dziecka).

Przeczytaj także: Niska aktywność zawodowa pracowników 50+

Żeby zapewnić zastępowalność pokoleń, wskaźnik dzietności powinien wynosić co najmniej 2,1. Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak oświadczyła, że według planu prac legislacyjnych na pierwsze półrocze 2008 r. przewidziano zmiany ustawy o promocji zatrudnienia w tym kierunku.

Niski wskaźnik aktywności zawodowej w naszym kraju osób po 50. roku życia stanowi kwestię niepokojącą. W dużej mierze przyczyniła się do tego polityka państwa z lat 90-tych, która powodowała tzw. wygaszanie aktywności zawodowej tych osób z uwagi na rosnące bezrobocie i brak nowych miejsc pracy.

Mimo, że przez ostatnie dwa lata wskaźnik ten uległ polepszeniu, to i tak nadal daleko nam do stanu w krajach starej UE (np. Francji). Obecnie wydłuża się linia życia społeczeństwa. Niskie zatrudnienie osób powyżej 50-roku życia w takiej sytuacji powoduje zmniejszenie wpływów budżetowych (poprzez np. mniejsze wpływy podatkowe) oraz zwiększenie wydatków.

Obecnie sytuacja na rynku pracy osób po 50 roku życia nadal jest nieciekawa. Dla nich wciąż jest mało ofert pracy oraz szkoleń do podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Ponadto w Polsce ciągle krąży stereotyp, co do braku kompetencji takich pracowników.

Szef doradców premiera – Michał Boni – podkreślał na konferencji, że trzeba zmienić pogląd społeczeństwa, zgodnie z którym osoby po 50-tym roku życia uważa się za osoby starsze, które należy wykluczyć z rynku pracy. Aby tego dokonać, konieczne jest stworzenie nowego systemu edukacji dorosłych, który umożliwi podniesienie kwalifikacji i sprawne dostosowanie się osób po 50-tce do rynku pracy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiada, że zwiększenie aktywności zawodowej osób po 50-tym roku życia ma przynieść nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia oraz prace w ramach „Programu 50+”. Środki finansowe na ten cel będą pochodziły z funduszy europejskich oraz z przystosowanego do tych zadań Funduszu Pracy.

Na konferencji przedstawiano także projekty w ramach programu EQUAL (obecnie jest ich prowadzonych 11), których celem jest dostosowanie umiejętności i kwalifikacji zawodowych osób powyżej 50 roku życia.

oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: