eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Reprywatyzacja w opinii NIK

Reprywatyzacja w opinii NIK

2008-02-08 12:30

Najwyższa Izba Kontroli bardzo krytycznie oceniła aktywność Ministra Skarbu Państwa i innych organów administracji rządowej w zakresie reprywatyzacji. Wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK wskazują na brak całościowego uregulowania problemu zaspokajania roszczeń reprywatyzacyjnych - nie zrekompensowano szkód wyrządzonych przez państwo obywatelom oraz nie zapewniono ochrony budżetu państwa przed nieprzewidywalnymi skutkami finansowymi dotychczasowego trybu dochodzenia roszczeń.

Przeczytaj także: Reprywatyzacja: nowe perspektywy dla roszczeń po wyroku NSA

Dotychczas został uregulowany ustawowo problem jednej grupy uprawnionych – zabużan, do czego przyczyniły się skargi obywateli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jednak brak wymaganego ustawą zbioru baz danych w systemie informatycznym spowodował, że dokonano wypłat w pilotażowym trybie na kwotę ponad 5 mln 360,5 tys. zł, na rzecz zaledwie 75 osób. Potencjalna liczba uprawnionych jest szacowana na ok. 58 tysięcy. System informatyczny, wymagany przepisami tzw. „ustaw zabużańskich”, obsługujący rejestr centralny i rejestry wojewódzkie, nie powstał m.in. z powodu nierzetelnego przygotowania przetargu.

Według NIK, skala roszczeń reprywatyzacyjnych nie została rozpoznana przez administrację z odpowiednią starannością. Nie zostały wiarygodnie określone, zarówno liczba osób uprawnionych, jak również wartość potencjalnych roszczeń.

Załatwianie wniosków reprywatyzacyjnych zgłaszanych w oparciu o istniejące przepisy odbywa się z naruszaniem terminów określonych przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego, np. strony postępowania nie są informowane o wyznaczeniu bądź wydłużeniu terminu rozstrzygnięcia sprawy. Kontrolerzy NIK stwierdzili przypadki drastycznego nieprzestrzegania terminów wydania decyzji administracyjnych, np. w Ministerstwie Budownictwa - ok. 11 miesięcy, w Ministerstwie Gospodarki - ok. 5 lat, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - 15 lat. Do połowy lat 90-tych miało miejsce nierzetelne wstrzymywanie przez MG oraz MRiRW wydawania decyzji w sprawach o wypłatę odszkodowań za mienie przejęte z naruszeniem prawa.

Główną przyczyną długotrwałości załatwiania spraw była konieczność pozyskiwania dodatkowego materiału dowodowego, w tym archiwalnego oraz zmieniające się orzecznictwa sądowe. Nieprzestrzeganie terminów Kpa wiązało się również ze zmianami organizacyjnymi związanymi z likwidacją i przekształcaniem ministerstw oraz rotacją pracowników. Powodowało to nadmierne obciążenia w wydziałach zajmujących rozpatrywaniem spraw reprywatyzacyjnych.

Wyniki kontroli, zdaniem Izby, wskazują na potrzebę całościowego rozwiązania ustawowego reprywatyzacji mienia znacjonalizowanego przez państwo, z poszanowaniem ochrony praw własności i konstytucyjnej zasady równości wobec prawa.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: