eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Cudzoziemcy: w 2007 r. ponad 23 tys. oświadczeń

Cudzoziemcy: w 2007 r. ponad 23 tys. oświadczeń

2008-02-03 13:25

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że w okresie lipiec - grudzień 2007 r. zarejestrowano w powiatowych urzędach pracy ponad 23 tysiące oświadczeń pracodawców zamierzających powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcom zza naszej wschodniej granicy. Resort liczy na to, że w 2008 r. ilość oświadczeń będzie dużo większa.

Przeczytaj także: Pozwolenie na pracę dla cudzoziemców

Ministerstwo pracy na swojej stronie internetowej poinformowało, że od 20 lipca 2007 r. do 31 grudnia 2007r. powiatowe urzędy pracy otrzymały łącznie 23 115 oświadczeń od pracodawców, z czego 21 513 dotyczyło obywateli Ukrainy (93 proc.), 1400 - obywateli Białorusi (6,1 proc.), a 202 obywateli Rosji (0,9 proc.). Największym zainteresowaniem cieszyła się praca w rolnictwie (6 689 osób) oraz w budownictwie (6 232 osób). Natomiast największą liczbę oświadczeń zarejestrowano w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim (w sumie oświadczenia z tych województw stanowiły 50 proc. wszystkich zarejestrowanych).

Ministerstwo podkreśla, że wprowadzone w lipcu 2007 r. przepisy ułatwiające zatrudnianie cudzoziemców z państw graniczących z Polską, spotkały się z aprobatą polskich pracodawców, co potwierdzają powyższe liczby. Dzięki nim wzrosło zainteresowanie legalnym zatrudnieniem nie tylko po stronie pracodawców, ale także cudzoziemców chcących pracować w Polsce (także w obszarach silnie zdominowanych przez pracujących nielegalnie, czyli np. pracach sezonowych). Przypomnijmy, że przepisy te to trzy rozporządzenia ogłoszone w dniu 05 lipca 2007 r.:
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 czerwca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca
  • rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 czerwca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca zatrudnionego przy realizacji usługi eksportowej świadczonej przez pracodawcę zagranicznego w Rzeczypospolitej Polskiej
  • rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 czerwca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę

Zgodnie z tymi przepisami, nasi wschodni sąsiedzi mogli pracować w Polsce bez pozwolenia na pracę przez okres trzech miesięcy w ciągu kolejnych sześciu miesięcy. Warunkiem legalnej pracy osoby spoza Polski (zgodnie z tymi przepisami) było posiadanie stosownego oświadczenia o zamiarze zatrudnienia od pracodawcy, które należało zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pracodawcy. Procedura rejestracji w PUP jest bezpłatna dla składającego oświadczenie jak i dla cudzoziemca.

Resort wskazał jednocześnie, że występuje systematyczny wzrost liczby oświadczeń dla cudzoziemców chcących pracować w budownictwie czy transporcie, co z całą pewnością będzie łagodziło skutki wyemigrowania polskich pracowników do pracy w innych państwach członkowskich UE.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: