eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Absurdalne przepisy prawne wg KPP

Absurdalne przepisy prawne wg KPP

2008-01-14 12:37

Konfederacja Pracodawców Polskich opracowała listę przepisów prawnych, które są dla przedsiębiorców - choć nie tylko - uciążliwe i których istnienie urąga prawom logiki. Eksperci KPP przedstawiają także pomysły racjonalnego uporządkowania polskiego systemu prawnego.

Przeczytaj także: KPP: Kodeks pracy trzeba zmienić

1. Pracodawcy zobowiązani są przechowywać dokumentację pracowniczą przez 50 lat. Obowiązek ten generuje znaczne koszty, zwłaszcza w przedsiębiorstwach, w których jest duża rotacja pracowników.

Postulowana zmiana KPP: Należy umożliwić przechowywanie dokumentacji np. w formie elektronicznej, co znacznie obniżyłoby koszty działalności gospodarczej.

2. Art. 89a ustawy o VAT w związku z art. 12 i 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. ulga za złe długi). Skorzystanie z tej ulgi nastręcza przedsiębiorcom wielu trudności, gdyż konieczne jest spełnienie szeregu warunków, które nie zawsze można jednoznacznie określić. W świetle postanowień art. 12 i 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych organy podatkowe mogą uznać za opodatkowane także te przychody, które ewidentnie nie zwiększają zdolności płatniczej, ponieważ – choć należne – są nieściągalne.

Postulowana zmiana KPP: Należy zmienić te przepisy tak, aby przyspieszyć możliwość obniżenia podstawy opodatkowania w przypadkach, w których ewidentnie nie nastąpiło żadne przysporzenie w okolicznościach uprawdopodobniających całkowitą niemożność świadczenia kontrahenta.

3. Kasa fiskalna musi być zarejestrowana 2 razy (ustawa o VAT): w momencie fiskalizacji kasy (obowiązek ten dotyczy wszystkich kas, niezależnie od tego, kiedy są instalowane) oraz – ponownie – przed dniem rozpoczęcia ewidencjonowania, co jest konieczne dla skorzystania z ulgi (objęte tym przepisem są tylko kasy zgłaszane przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania). W konsekwencji, aby móc odliczyć lub uzyskać zwrot części kwot wydatkowanych na zakup kas, konieczne jest zgłoszenie ich do urzędu skarbowego. Obecnie ulga dotyczy tylko kas zgłoszonych przed dniem zgłoszenia obowiązku ewidencjonowania.

Postulowana zmiana KPP: Należy uprościć proces rejestracji kasy fiskalnej.

4. Przez 5 lat należy przechowywać paragony fiskalne z kas rejestrujących na papierze, wersja elektroniczna jest niewystarczająca. Jedynie w określonych przypadkach można je przechowywać na płycie, co jednak nie zmienia faktu, iż uprzednio muszą zostać wydrukowane i przechowywane przez 6 miesięcy. W związku z tym wielu podatników ponosi znaczne koszty związane z przechowywaniem paragonów do upływu terminu przedawnienia. Tymczasem większość z nich jest nieczytelna już po upływie połowy tego okresu.

Postulowana zmiana KPP: Zasadne wydaje się wprowadzenie – dla wszystkich podatników – reguł umożliwiających drukowanie wyłącznie paragonu przeznaczonego dla klienta oraz przechowywanie pozostałych dokumentów w postaci elektronicznej. Konieczne jest jednak opracowanie kryteriów i warunków technicznych dla kas, w których ewidencja podatkowa danych paragonowych nie byłaby zawarta na nośnikach papierowych, lecz przechowywana przez wymagany okres w formie bezpiecznego zapisu elektronicznego.

5. Pracodawcy, który tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mogą dofinansowywać jedynie krajowy wypoczynek swoich pracowników. Takie rozwiązanie uderza w pracowników zagranicznych, którzy nie mogą ubiegać się o refundację co najmniej 14 dni kalendarzowych wakacji w rodzimym kraju. Ta regulacja jest sprzeczna z prawem wspólnotowym, według którego każdy z obywateli państw UE powinien być jednakowo traktowany.

Postulowana zmiana KPP: Należy znowelizować ustawę przywracając możliwość dofinansowania wypoczynku za granicą.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: