eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości 2007 i 2008

Wtórny rynek nieruchomości 2007 i 2008

2008-01-09 11:24

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki


Ceny domów budowanych w ostatnich 10-15 latach w 2008 powinny być dość stabilne. Na wartości o 5 do 10% mogą zyskać jeszcze nieduże domy we Wrocławiu czy Poznaniu. W Warszawie i Krakowie ceny średnie nie powinny się znacznie zmieniać w skali roku. W najbliższych miesiącach mogą jednak nieznacznie spaść, z powodu ograniczonego zainteresowania zakupem domów w okresie zimowym. Obecne ceny rzędu 1 700 000 w Warszawie, 1 - 1 100 000 w Krakowie i Wrocławiu i około 1 mln w Poznaniu za dom wielkości 230- 300 metrów, wydają się być pułapem zapewniającym dłuższą stabilizację.

Należy oczekiwać, iż w 2008 roku, a następnie po zapowiadanej liberalizacji prawa budowlanego w 2009, zdecydowanie zwiększy się liczba indywidualnych inwestycji budowlanych. Samodzielna budowa domu zazwyczaj jest zdecydowanie bardziej efektywna kosztowo niż zakup gotowej nieruchomości.

DZIAŁKI BUDOWLANE – PROGNOZA NA 2008

Zarówno wzrost cen, który miał miejsce w ciągu 2007 roku jak też wyhamowanie, które nastąpiło w IV kwartale wskazują, iż w 2008 ceny działek budowlanych nie powinny zanotować dalszych wysokich wzrostów. W perspektywie inwestora indywidualnego cena działki osiągnęła już tak wysoki poziom, że jej koszt może być porównywalny z kosztem budowy domu. Z drugiej strony w 2008 nie wejdą w życie żadne przepisy, które mogłyby w krótkim czasie wpłynąć na zwiększenie podaży ziemi. Zmiany w legislacji planowane są dopiero na 2009 rok, a brak planów zagospodarowania przestrzennego bezpośrednio przekłada się na cenę ziemi, która gotowa jest pod zabudowę.

Powierzchnie miast objęte planami zagospodarowania przestrzennego (źródło: Rzeczpospolita):
Gdańsk - 57%
Wrocław - 32%
Warszawa - 17%
Poznań - 13,7%
Kraków - 13%

Skorelowanie cen z informacją o ilości gruntów wskazuje, iż w miastach gdzie plany obejmują stosunkowo dużą powierzchnię ceny średnie są najniższe (Gdańsk i Wrocław). Z cenami na porównywalnym poziomie jak w Gdańsku, czy Wrocławiu mamy do czynienia w Poznaniu, który równocześnie ma znacznie mniejszy obszar z gotowymi planami. Można więc oczekiwać iż brak podaży wpłynie tam na dalszy wzrost cen. Analiza sytuacji zeszłorocznej wskazuje, iż średnia cena metra kwadratowego we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku powinna kształtować się w najbliższych miesiącach na poziomie około 100 Euro. W Warszawie, podobnie jak w przypadku innych typów nieruchomości jest znacznie wyższa i pułap ten to około 300 Euro za metr kwadratowy.

PROGNOZOWANY ROZWÓJ SYTUACJI NA RYNKU WYNAJMU W 2008

Rok 2008, po dużych wzrostach w 2007, zapowiada się nieco spokojniej na rynku wynajmu mieszkań, jednak nie oznacza to spadków cen. Z pewnością początek roku, będzie najspokojniejszym okresem, jednak wiosną należy liczyć się z możliwością wzrostu kosztów wynajmu. Nie będą one już tak wysokie jak w roku 2007 – kiedy średnio w całej Polsce wynajem zdrożał o niemal ¼ w porównaniu do 2006 roku. W skali całego raku, będzie należało liczyć się z wzrostem rzędu 10-15%.

Największy wpływ na wysokość czynszu, będzie miała sytuacja na rynku sprzedaży. Jeśli Polacy nadal będą się wstrzymywali z kupnem mieszkania w nadziei na obniżenie cen, koszty wynajmu w związku ze zwiększonym popytem będą rosnąć bardziej. Jednak wiele wskazuje na to, że zainteresowanie wynajmem mieszkań nie wzrośnie aż tak bardzo. Ceny sprzedaży nie stanowią jeszcze bariery nie do przebicia. Wzrost cen wynajmu, będzie prawdopodobnie także powiązany z pojawianiem się na rynku gotowych już, nowych mieszkań, których standard wykończenia jest zazwyczaj bardzo dobry, a co za tym idzie, również koszt wynajmu takiego mieszkania jest odpowiednio wyższy, niż mieszkania w bloku pamiętającym czasy PRL-u.

Informacje o badaniu
Przedstawiona wersja jest dziewiątą edycją "Raportu Szybko.pl i Expandera". Raport jest każdorazowo tworzony na podstawie danych archiwizowanych w serwisie, w przypadku IV kwartału 2007 bazą do jego powstania było 35 000 ogłoszeń z całej Polski.

poprzednia  

1 ... 7 8

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: