eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości 2007 i 2008

Wtórny rynek nieruchomości 2007 i 2008

2008-01-09 11:24

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki


fot. mat. prasowe

Porównanie cen wynajmu mieszkań w IV kwartale 2006 i IV kwartale 2007.

Porównanie cen wynajmu mieszkań w IV kwartale 2006 i IV kwartale 2007.

We wszystkich miastach oprócz Wrocławia widać znaczące różnice w poziomie wzrostu cen wynajmu w poszczególnych kategoriach mieszkań. Najbardziej widoczne jest to w Poznaniu, gdzie wzrosty zaczynają się od 8,9% procenta dla mieszkań 4-pokojowych, do 27,1% dla mieszkań 2-pokojowych. Najbardziej zrównoważony wzrost cen w skali całego roku miał miejsce we Wrocławiu i utrzymywał się na poziomie od 22,9% do 25,4%. Świadczy to o ciągłym zapotrzebowaniu na wszystkie rodzaje mieszkań, i związane jest z bardzo szybkim i mocnym rozwojem tego miasta, które uważane jest za najszybciej rozwijającą się aglomerację Polski.

Tak duży wzrost cen wynajmu mieszkań niemal w całej Polsce spowodowany jest w dużej mierze pojawieniem się na rynku wielu nowych mieszkań, które oferując dużo lepszy standard wykończenia niż mieszkania obecne na rynku od wielu lat, wymagają wyższych miesięcznych czynszów. Doskonale tę sytuację obrazuje przykład warszawskiego Targówka, który wśród mieszkańców stolicy nie cieszy się najlepszą opinią, jednak w ciągu całego 2007 roku ceny wzrosły tam o ponad 40%, z powodu oddania tam do użytku sporej liczby nowych inwestycji, w których wiele mieszkań zostało przeznaczonych od razu po ich wykończeniu na wynajem.

Nie bez wpływu na wzrost czynszów, miała również sytuacja na rynku sprzedaży mieszkań. Duże wzrosty cen metra kwadratowego, zawsze – z lekkim poślizgiem czasowym – odbijają się na cenach wynajmu mieszkań.

KOSZTY WYNAJMU W 2007 - STANCJE

W 2007 roku w serwisie Szybko.pl zamieszczono ponad 13,5 tys. ogłoszeń o wynajmie stancji i pokoi. Jest to jedna z popularniejszych i atrakcyjnych finansowo form wynajmu mieszkań dla studentów, którym nie przyznano akademika, a studencki portfel nie pozwala na wynajęcie mieszkania. Niestety jednak, zgodnie z tendencją na całym rynku nieruchomości, i tutaj miały miejsce wzrosty cen – niekiedy rzędu 40% w porównaniu z IV kwartałem 2006 roku.

fot. mat. prasowe

Porównanie cen wynajmu stancji w IV kwartale 2006 i IV kwartale 2007

Porównanie cen wynajmu stancji w IV kwartale 2006 i IV kwartale 2007

Najbardziej spektakularne wzrosty miały miejsce 3 warszawskich, sąsiadujących ze sobą dzielnicach – Pradze Północ (wzrost o 39,5%, jeszcze rok temu w tej dzielnicy wynajem pokoju kosztował średnio 380 zł, a w tym roku już ok. 530 zł miesięcznie), Pradze Południe (wzrost o 38,7%) oraz na Gocławiu (wzrost o 39%). Jest to dość zaskakująca informacja, szczególnie biorąc pod uwagę dość niechlubną sławę wielu rejonów tych dzielnic. Przyczynę tak wysokiego wzrostu cen, można jednak wyjaśnić przyglądając się topografii cen wynajmu stancji w tych lokalizacjach. Otóż tak wysokie ceny średnie są wynikiem wysokich cen jedynie w zachodnich częściach tych dzielnic, czyli tych położonych najbliżej Wisły i najbliżej głównych tras komunikacyjnych wiodących na drugą stronę rzeki. Jeśli przyjrzeć się mapie stolicy, można zauważyć, że z tych trzech dzielnic wychodzą główne trasy komunikacyjne do centralnej części miasta, którymi można bardzo szybko dotrzeć do takich dzielnic jak Żoliborz, Śródmieście, Centrum, Mokotów – czyli dzielnic położonych wzdłuż linii metra. Można, więc mówić o zjawisku odbicia linii metra na prawobrzeżnej Warszawie, oczywiście w kontekście cen wynajmu.

poprzednia  

1 ... 4 5 6 ... 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: