eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › KPP: podpis elektroniczny od 2012

KPP: podpis elektroniczny od 2012

2007-12-31 00:31

Od 1 lipca 2008 roku wszystkie firmy - bez względu na liczbę zatrudnionych - powinny przekazywać dokumenty ubezpieczonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie elektronicznej. Zdaniem KPP data zobligowania do tego wszystkich przedsiębiorców powinna zostać odłożona przynajmniej do 2012. Zyskany w ten sposób czas powinno się przeznaczyć na uzupełnienie braków teleinformatycznych.

Przeczytaj także: Podpis elektroniczny znów odsunięty

Konfederacja Pracodawców Polskich popiera natomiast koncepcję, by małe firmy – zatrudniające do pięciu pracowników – mogły przekazywać dokumenty do ZUS taką drogą. KPP uważa jednak, że powinna być to jedynie możliwość, a nie obowiązek.

Umożliwienie przekazywania dokumentów ubezpieczonych do ZUS drogą elektroniczną ma za zadanie przede wszystkim usprawnić i ułatwić proces obiegu informacji pomiędzy Urzędem i Pracodawcami. Wprowadzenie możliwości elektronicznego przekazywania danych z pewnością spowoduje ograniczenie wydatków ZUS, zarówno w zakresie kosztów osobowych, jak i tych związanych z utrzymaniem infrastruktury techniczno-systemowej. Konfederacja Pracodawców Polskich zwraca jednak uwagę, że wydając decyzję, należy uwzględnić realne możliwości mikroprzedsiębiorców. Mimo obowiązywania od kilku już lat ustawy o podpisie elektronicznym, wśród takich firm nadal jest on mało popularny. Głównym powodem wg ekspertów są – wciąż stosunkowo wysokie – koszty jego posiadania, które generuje m.in. konieczność zakup specjalnych urządzeń oraz wykupu indywidualnych certyfikatów dla osób uprawnionych do korzystania z nich. Ponadto pamiętać należy, że nie wszyscy przedsiębiorcy posiadają stały dostęp do Internetu.

Konfederacja Pracodawców Polskich wskazywała, że stworzenie przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców nie może polegać na wprowadzaniu zmian, których skutkiem jest podniesienie kosztów prowadzenia działalności, zamiast jej ułatwienie. Na brak potrzeby szybkiego wprowadzania tak rygorystycznych uprawnień na przedsiębiorców wpływa również fakt, iż obecnie obowiązujący system rozliczeń z ZUS-em sprawdził się i jest dobrze zabezpieczony.

Ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich i jednocześnie członek Rady Nadzorczej ZUS, Andrzej Węglarz, twierdzi, że obowiązek posiadania przez płatnika bezpiecznego podpisu elektronicznego powinien zostać odłożony w czasie, przynajmniej do roku 2012. – "W tym czasie należy prowadzić działania, które z jednej strony upowszechnią wykorzystanie bądź umożliwią stały dostęp do sieci wszystkim przedsiębiorcom działającym w Polsce" – postuluje Andrzej Węglarz.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: