eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 32/2003 (04-10.08.2003)

Tydzień 32/2003 (04-10.08.2003)

2003-08-10 22:57

  • W drugim kwartale amerykański wzrost PKB wyniósł 2,4%. To dobry wynik po wzroście rzędu 1,4% w dwóch poprzednich kwartałach.

  • W pierwszych 7 miesiącach w USA sprzedaż samochodów osobowych spadła o 4%.

  • MFW przewiduje w tym roku dla USA wzrost o 2,25%PKB, a w 2004 roku o 3,5%.

  • Irak zawarł pierwsze kontrakty na dostawy ropy. Przewiduje się dostawy dziennie na poziomie 650 tys. baryłek. Partnerami Iraku są przede wszystkim firmy amerykańskie, ale też europejskie, chińskie i japońskie.

  • Toyota w ostatnim roku rozliczeniowym uzyskała 7,9mld USD zysku netto. To wzrost zysku o przeszło 50%. Amerykańska agencja ratingowa ustaliła ocenę wiarygodności kredytowej koncernu na poziomie Aaa. To jedyna na świecie firma produkująca samochody, która ma tak wysoki rating.

  • Hyundai w Europie środkowej ulokuje swoją nową fabrykę inwestując 1,0- 1,5mld euro. Zaawansowanie w negocjacjach wskazuje, że fabryka będzie ulokowana na Słowacji. To kolejna po francuskim koncernie PSA inwestycja koncernu samochodowego w tym kraju.

  • US Steel ostatnio przegrał w Polsce rywalizację z brytyjsko-hinduskim koncernem LNM o pozycję inwestora strategicznego w Polskich Hutach Stali. Teraz zarząd największego amerykańskiego producenta stali ogłosił, że pierwsze półrocze zamknął stratą większą, niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Prognozy na drugie półrocze są jeszcze gorsze.

  • Koszty odbudowy irackiego przemysłu naftowego szacowane są dzisiaj na ponad 1mld USD.

  • Royal Dutch Shell zamierza zainwestować w Chinach 4,3mld USD we wspólne przedsięwzięcie z koncernem CNOOC.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych


Outsourcing nie jest pojęciem nowym. Jako technika biznesowa outsourcing był znany już w pierwszej połowie ubiegłego wieku. W praktyce biznesowej został rozpropagowany w latach osiemdziesiątych. Dziś jest to już powszechnie stosowana praktyka. Sama nazwa jest połączeniem angielskich słów: outside- zewnętrzny i resource - zasoby, środki, możliwości. Razem outsourcing należy rozumieć jako korzystanie ze źródeł (zasobów) zewnętrznych.

Obecnie dziedziny, w których najczęściej spotykane są takie rozwiązania to: przemysł IT, finanse i księgowość, zasoby ludzkie, szkolenia, logistyka.

Współczesna gospodarka, to gospodarka oparta na wiedzy. Jednak poziom tej wiedzy w świecie coraz bardziej wyrównuje się i w dobie coraz bardziej globalizującej się gospodarki i globalnej konkurencji, przedsiębiorcy poszukują wysokich kwalifikacji za jak najniższą cenę. Widać to szczególnie w IT. Coraz częściej firmy z Azji oraz Europy Środkowo - Wschodniej przejmują wykonawstwo dużych przedsięwzięć od światowych firm.

W ocenach ekspertów na czele najbardziej atrakcyjnych rynków outsourcingowych są dziś Indie, a w naszym regionie wyróżniają się Węgry, Czechy i Rosja.

W USA ten problem odpływu miejsc pracy za granicę (offshore outsourcing) zaczyna być w dziedzinie IT poważnym zagrożeniem. Już teraz szereg firm telekomunikacyjnych swoje centra obsługi klienta i działy finansowo-księgowe lokuje w Indiach. Ten kraj dziś wykorzystuje swój główny atut: programista hinduski zarabia rocznie 5000USD, a w USA -60.000USD. Hindusi mają też opinię ludzi solidnych, wysoko wykwalifikowanych i nie mają problemów językowych. W tym roku hinduski rynek usług outsourcingowych wzrośnie o 65%, a liczba zatrudnionych w IT zwiększy się o 25%.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: