eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 32/2003 (04-10.08.2003)

Tydzień 32/2003 (04-10.08.2003)

2003-08-10 22:48

  • Fiat zakończył drugi kwartał stratą operacyjną o ok. 40% niższą niż w roku poprzednim. Po sprzedaży firmy ubezpieczeniowej Toro koncern zmniejszył swoje zadłużenie z 5,2mld euro do 4,8mld euro.

  • Z dniem 1 listopada nastąpi zmiana na stanowisku prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Dotychczasowego prezesa Wima Duinsberga- Holendra zastąpi Francuz- Jean Claude Trchet, dotychczasowy prezes Banku Francji.

  • Od listopada Niemcy wprowadzają opłaty za przejazd po autostradach dla 12- tonowych ciężarówek.

  • Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 2,3% r/r. W tym roku przewiduje się wzrost PKB o 0,75%, a w roku przyszłym o ok. 2%.

  • Kolejny raz, teraz już do 2% czeski bank centralny obniżył podstawową stopę procentową. Jest ona teraz na tym samym poziomie co stopy Europejskiego Banku Centralnego.

  • W czerwcu w strefie euro bezrobocie wyniosło 8,9%, a w całej Unii 8,1%

  • UE rozpoczęła już trudną reformę swojej Wspólnej Polityki Rolnej. Teraz prowadzi rozmowy z USA mające na celu wyjaśnienie wzajemnych pretensji i zredukowanie różnic poglądów w podejściu do zasad światowego handlu towarami rolnymi. Od wyników tych rozmów w dużym stopniu zależy sukces najbliższej konferencji WTO w meksykańskim Cancun.

  • Będąca w sporze z rządem polskim międzynarodowa grupa finansowa Eureko po pierwszym półroczu wykazała straty ok. 38,8mln euro. W drugim półroczu 2002 roku straty grupy wyliczono na ok. 824 mln euro.

  • Wydobycie rosyjskiej ropy po 7 miesiącach wzrosło o 11%.

  • Produkcja przemysłowa Hiszpanii wzrosła o 2,2% r/r

  • MFW uznał, że Słowacja będzie w 2006 roku gotowa do przystąpienia do strefy euro.

  • Szwecja będzie miała wzrost gospodarczy 1,3% w 2003 roku i 2,4% w 2004 roku, inflację odpowiednio 2,0% i 1,9% oraz bezrobocie 4,2% i 4,0%.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych


Europejski Bank Centralny od chwili założenia systematyczne ugruntowuje swoją pozycję. Nie oznacza to jednak, że w tym krótkim okresie swojej działalności wszystkie unijne kraje były zadowolone z jego decyzji. Europa od kilku już lat przeżywa spore kłopoty gospodarcze i każdy z jej krajów z decyzjami EBC wiąże jakieś nadzieje. Swoje oczekiwania mają Niemcy i Francja, ale też swoje mają Portugalia, Hiszpania oraz Grecja. To, co zdecydowało o obecnym jego prestiżu to stabilna, czytelna i przede wszystkim kompetentna polityka monetarna.

W ostatnich latach na czele EBC stał Holender Wim Duinsberg. Jego kadencja dobiega jednak końca. Następcą będzie Francuz Jean Claude Trchet i będzie kierował Bankiem przez osiem najbliższych lat. Wszyscy zadają sobie pytanie: jaką politykę będzie prowadził nowy prezes w tym trudnym czasie dla europejskiej gospodarki.

Eksperci analizują poglądy i styl, z jakim J.C. Trichet kierował dotychczas Bankiem Francji. Liczą, że dalej będzie zwolennikiem zdecydowanego zwalczania inflacji, ale też będzie starał się zapobiec zagrożeniom deflacyjnym. Politycy mają nadzieję na jego gotowość do elastycznej, dobrej współpracy z rządami.

Przyszły prezes EBC w swoich pierwszych wypowiedziach wskazuje, że główne zadanie na dziś, to zwiększenie zaufania konsumentów i przedsiębiorców do europejskiej gospodarki.

Wszyscy oczekują też, że przyczyni się on do przyspieszenia reform strukturalnych w krajach strefy euro.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: