eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Świadectwo energetyczne budynku w 2009?

Świadectwo energetyczne budynku w 2009?

2007-12-31 11:24

Świadectwo energetyczne budynku w 2009?

Jakie są Pana/i zdaniem, najważniejsze korzyści, jakie może dać oszczędzanie energii? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Około 86% wykorzystywanej dziś energii pochodzi z nieodnawialnych źródeł - ropy naftowej, węgla, gazu ziemnego, uranu - wynika z raportu "Polacy o oszczędzaniu energii" firmy Rockwool Polska. Odnawialne źródła energii, poza biomasą, są stosowane rzadko ze względu na cenę i wysokie koszty wytwarzanej z nich energii. W tej sytuacji najlepszym sposobem kształtowania poziomu zużycia energii jest, według ekspertów, jej oszczędzanie i efektywne wykorzystanie.

Przeczytaj także: Świadectwo energetyczne budynku a oszczędzanie energii

Według raportu gdyby nie oszczędności, podjęte w związku z kryzysem paliwowym w latach siedemdziesiątych, od tego czasu zużycie energii w krajach Unii Europejskiej zwiększyłoby się o ok. 50%. Taki wzrost zapotrzebowania na nią doprowadziłby do szybszego wyczerpywania się zasobów, zwiększyłby ceny. Dziś stoimy u progu podobnych zmian - wprowadzana jest w Polsce dyrektywa Unii Europejskiej, regulująca obowiązek posiadania certyfikatów energetycznych budynków przez ich właścicieli. Zdaniem ekspertów, może to pomóc w promocji energooszczędności, a tym samym przynieść realne korzyści - zarówno ekonomiczne jak i ekologiczne.

Za typowy trzydziestoletni dom można uznać spotykane bardzo często bloki z „wielkiej płyty” wznoszone powszechnie w latach siedemdziesiątych. Według badań ich ocieplenie zgodnie z wymogami Prawa Budowlanego może przynieść 40% redukcję zużycia energii. Gdyby zastosować skandynawskie standardy, zaoszczędzilibyśmy do 80% energii zużywanej na ogrzewanie. Ubocznym pozytywnym skutkiem mniejszego zużycia ciepła byłoby proporcjonalne ograniczenie emisji CO2. Oba efekty miałyby charakter długotrwały, bo budynki są użytkowane przez co najmniej kilkadziesiąt lat.

fot. mat. prasowe

Jakie są Pana/i zdaniem, najważniejsze korzyści, jakie może dać oszczędzanie energii?

Jakie są Pana/i zdaniem, najważniejsze korzyści, jakie może dać oszczędzanie energii?

Energia elektryczna i ciepło są w Polsce uzyskiwane w ponad 93% ze spalania paliw kopalnych. Tym samym wytwarzając energię emitujemy jednocześnie do atmosfery CO2 i inne zanieczyszczenia. Badania przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Rockwool Polska wykazują, że o zmniejszeniu kosztów eksploatacji budynków wie już liczna grupa Polaków. Potrzebę ochrony zasobów paliw kopalnych dostrzega podobna część społeczeństwa. Ale już tylko mniej niż 1/3 kojarzy racjonalizację zużycia energii ze stanem powietrza atmosferycznego czy stanem gospodarki. Zaledwie 1/5 dostrzega wpływ energooszczędności na poprawę bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienie od importu surowców energetycznych.

Niedostrzeganie przez ankietowanych związku pomiędzy racjonalizacją zużycia energii u końcowych użytkowników a stanem gospodarki nie powinno dziwić. Jest pewnym odzwierciedleniem dotychczasowej polskiej polityki energetycznej, która skupia się na podaży i nie docenia możliwości, jakie daje zarządzanie popytem.

Co to jest świadectwo energetyczne budynku?

Świadectwo energetyczne budynku, jest to dokument opisujący budynek pod względem jego energochłonności. Może ono zawierać:
  • ilość energii potrzebną do użytkowania budynku
  • jego klasę energetyczną
  • szczegółową charakterystykę cieplną ścian, dachu, okien, wentylacji, czyli tych elementów, które decydują o wielkości strat ciepła
  • opis systemu grzewczego, jego sprawność, rodzaj paliwa
  • emisje CO2 towarzyszące wytwarzaniu energii zużywanej przez budynek
  • podpowiedzi, jak poprawić standard energetyczny budynku.
Do niedawna świadectwa energetyczne budynków znane były w niewielu krajach. Od 2006 roku zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (tzw. EPBD) wprowadza się je powszechnie w krajach UE jako już wypróbowane i sprawdzone narzędzie służące zmniejszeniu zużycia energii.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: