eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › System emerytalny w opinii Polaków

System emerytalny w opinii Polaków

2007-12-12 09:37

Prawie połowa badanych (47 proc.) jest niezadowolona z funkcjonowania polskiego systemu ubezpieczeń emerytalnych, natomiast nieco więcej niż jedna czwarta (28 proc.) wyraża zadowolenie. Im starsi są ankietowani, tym częściej deklarują zadowolenie. Co czwarty Polak (25 proc.) nie ma jednak wyrobionej opinii na temat działania systemu emerytalnego. To wyniki najnowszego badania CBOS.

Przeczytaj także: 47% Polaków źle ocenia system emerytalny

Kilka lat temu w wyniku szeroko zakrojonych reform społecznych w Polsce przyjęto na potrzeby ubezpieczeń emerytalnych rozwiązanie będące połączeniem systemów kapitałowego i repartycyjnego. Miało ono pozwolić na uniknięcie w niedalekiej przyszłości niebezpieczeństwa niewydolności poprzedniego systemu, związanej ze starzeniem się społeczeństwa. Prace nad rozwiązaniami emerytalnymi łączącymi ZUS i OFE nie zostały jednak w pełni zakończone, a kolejne ekipy polityczne stale odkładały ten problem, choć pierwsze emerytury według nowych zasad mają być wypłacane już niebawem – za nieco ponad rok.

CBOS postanowił sprawdzić, jak Polacy odnoszą się do przyjętych kilka lat temu rozwiązań dotyczących ich zabezpieczenia na starość. W opinii niemal dwóch piątych ogółu badanych (38 proc.) najlepszym systemem emerytalnym jest system kapitałowy, zasadzający się na tym, że każdy pracownik wpłaca składki na własne konto w funduszu emerytalnym, z którego później będzie miał wypłacane świadczenia (emeryturę). Niewielu zwolenników (5 proc.) ma system repartycyjny, polegający na tym, że osoby pracujące opłacają składki, które następnie przeznaczane są na finansowanie bieżących emerytur. Więcej niż co trzeci Polak (36 proc.) popiera połączenie obu tych systemów, to znaczy obowiązujący obecnie podział składki każdego pracownika na część odkładaną w funduszach emerytalnych na jego przyszłą emeryturę i na część przeznaczaną na finansowanie bieżących emerytur. Duża grupa badanych (21 proc.) nie potrafi jednak ocenić, które z rozwiązań systemowych jest lepsze.

Zwolenników systemu kapitałowego więcej jest wśród badanych młodszych, niemających osobistych doświadczeń z obowiązującym do końca lat dziewięćdziesiątych rozwiązaniem w pełni repartycyjnym. Ich odsetek wśród ogółu ankietowanych rośnie wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia oraz oceną własnych warunków materialnych. System kapitałowy cieszy się też większym od przeciętnego poparciem wśród kadry kierowniczej i inteligencji, pracowników umysłowych niższego szczebla oraz pracowników fizyczno-umysłowych. Wśród osób pracujących na własny rachunek ponad połowa za najlepsze rozwiązanie uważa połączenie obu systemów. Respondenci gorzej wykształceni nieco częściej optują za finansowaniem bieżących emerytur ze składek osób obecnie pracujących. Wykształcenie podstawowe, zła ocena własnej sytuacji materialnej oraz podeszły wiek sprzyjają brakowi sprecyzowanej opinii w tym zakresie.

 

1 2 3

następna

oprac. : Senior.pl Senior.pl

Polski rynek IT 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: