eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Prawa pracownika lepiej przestrzegane

Prawa pracownika lepiej przestrzegane

2007-12-10 13:19

Pracodawcy w coraz większym stopniu przestrzegają praw pracowniczych i zwiększają bezpieczeństwo pracy - to główny wniosek KPP, nasuwający się po lekturze sprawozdania Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy. Według Konfederacji Pracodawców Polskich najbardziej efektywnym sposobem sprawienia, że przepisy prawa będą bardziej respektowane i przestrzegane, jest stała współpraca między pracodawcami i PIP oraz podejmowanie przez Inspekcję działań o charakterze informacyjno-profilaktycznym.

Przeczytaj także: PIP kontra pracodawcy: będzie 10 tys. kontroli

Z roku na rok zmniejsza się skala i rozmiar roszczeń ze strony pracowników. Fakt ten – zdaniem ekspertów Konfederacji Pracodawców Polskich – należy ocenić pozytywnie. Ze sprawozdania wynika m.in. że następuje spadek odsetka pracodawców niewypłacających bądź spóźniających się z wypłatą wynagrodzenia (z 56% w 2005 roku do ok. 31% w 2006 roku) oraz że zmniejsza się liczba pracodawców niepłacących za godziny nadliczbowe (z ponad 60% w 2005 roku do 23% w 2006 roku). Znamiennym jest też fakt, że – jak pokazują badania – sami pracownicy są coraz bardziej zadowoleni z warunków swojej pracy.

Konfederacja Pracodawców Polskich przypomina jednak, że Inspekcja podejmuje swe działania nie tylko z własnej inicjatywy, ale także na wniosek pracowników oraz reprezentujących ich związków zawodowych. PIP koncentruje więc swoją działalność tam, gdzie jest uzasadnione podejrzenie naruszeń praw pracowniczych. Z tego względu wyników tych nie można oceniać abstrahując od tego faktu i automatycznie przenosić na wszystkich polskich pracodawców.

W tych obszarach, gdzie wyniki działalności Inspekcji są nadal niezadowalające, powinno się - zdaniem KPP - podjąć przede wszystkim działania profilaktyczne. Jednym z zasadniczych powodów nieprzestrzegania praw pracowniczych jest bowiem nieznajomość prawa, które często się zmienia oraz jego nieprecyzyjność (przykładem mogą być przepisy regulujące prawidłowe rozliczanie czasu pracy). Tymczasem większość polskich podmiotów to firmy małe, których nie stać na stałą pomoc prawną. Dlatego jednym z priorytetowych zdań PIP - według KPP - powinno być popularyzowanie wiedzy o dostępnych prawnych możliwościach stosowania elastycznych form zatrudnienia i organizacji czasu pracy.

"Zdecydowanie opowiadamy się za rozwijaniem współpracy między pracodawcami i PIP, a co za tym idzie – za budowaniem wzajemnego zaufania" – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich – "Często inspektorzy pracy uznają kontrolę bezwynikową za nieefektywną. Tymczasem brak wyniku może świadczyć po prostu o tym, że inspektor trafił do dobrej firmy albo że firma ta zrealizowała zalecenia z poprzedniej kontroli. Uważam, że powinno się podjąć dyskusję na forum Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych na temat proporcji działań prewencyjnych w stosunku do działań kontrolnych, jakie powinien podejmować inspektor pracy." Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich należałoby dążyć do tego, aby proporcje – liczone czasem pracy inspektora – układały się przynajmniej w stosunku 1/1.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: