eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Pozyskiwanie funduszy i dotacji unijnych - rady dla przedsiębiorstw

Pozyskiwanie funduszy i dotacji unijnych - rady dla przedsiębiorstw

2007-11-19 12:59

Przeczytaj także: Fundusze UE: pytania i odpowiedzi


Najważniejsze jest zachowanie spójności między poszczególnymi dokumentami – studium i wnioskiem, a także koncepcją techniczną i oceną oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko (jeśli są dodatkowo dołączane do wniosku). Studium i biznesplan zawierają elementy będące rozwinięciem wielu punktów zawartych w formularzu wniosku. Jeśli poszczególne opracowania przygotowują inne osoby, jedna powinna być odpowiedzialna za dopilnowanie, aby wszystkie były zgodne pod względem merytorycznym i edycyjnym.

Wnioskując o pomoc przedsiębiorca określa cele swojego projektu i jego efekty, a także plan jego wdrożenia, przedstawiony przede wszystkim w harmonogramie rzeczowo-finansowym. Harmonogram przedstawia etapy realizacji projektu, a do każdego z nich przypisany jest postęp rzeczowy (co zostanie zrealizowane, np. jakie budynki powstaną, jakie urządzenia zostaną zakupione i zamontowane) i finansowy inwestycji (ile będzie kosztował dany etap). Kosztorys inwestycji oparty na cenach rynkowych to niezbędny element dokumentacji aplikacyjnej. Już na etapie planowania inwestycji i przenoszenia pomysłów na papier warto znać obowiązki, jakie nakłada na beneficjenta umowa o dofinansowanie.

Wysiłek wnioskodawcy nie kończy się w momencie zatwierdzenia projektu do realizacji, czyli po zakończeniu procesu oceny projektu, a tym bardziej w momencie złożenia wniosku. To, co znajdzie się we wniosku musi być przemyślane. Wniosek to rodzaj zobowiązania do realizacji projektu zgodnie z jego zapisami - załącznikiem do umowy o dofinansowanie jest wniosek. W uzasadnionych przypadkach zmianie może ulec np. termin rozpoczęcia inwestycji. Instytucja wdrażająca może zgodzić się na drobne przesunięcia między kategoriami kosztów.

Z doradcą czy samodzielnie

W okresie budżetowym 2007-2013 spodziewane jest większe zainteresowanie programami pomocowymi, co oznacza nie tylko mobilizację potencjalnych beneficjentów, ale również firm konsultingowych i freelancerów, którzy zarabiają na opracowywaniu dokumentacji aplikacyjnej i szeroko rozumianym doradztwie europejskim. Czy warto korzystać z pomocy wykwalifikowanego doradcy i powierzyć mu swój projekt? Czy zawsze szanse wniosku, który przechodzi przez ręce konsultanta są większe niż samodzielnie napisany wniosek?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytania. Spróbuję jednak – na podstawie doświadczeń obu stron, czyli wnioskodawcy i konsultanta, pokazać plusy i minusy takiej współpracy oraz wskazać czynniki, które decydują o wspólnym sukcesie obu stron w pozyskiwaniu dotacji. Można winą za niepowodzenie projektu obarczać konsultanta i rzeczywiście zdarza się, że wina leży po stronie firmy doradczej. Do najbardziej rażących błędów należy nieprawidłowe zaklasyfikowanie projektu do programu, co powoduje wyeliminowanie projektu z dalszej procedury oceny z powodu niespełnienia kryteriów wejścia. Kryteria wejścia to podstawowe warunki, jakie spełniać musi wnioskodawca i jego projekt, aby móc ubiegać się o wsparcie. Również niedopełnienie wymogów formalnych skutkuje odrzuceniem wniosku.

Takie przykłady to skrajne przypadki i mogą się zdarzyć, gdy wybierani są konsultanci bez udokumentowanego doświadczenia i wiedzy. Zakładając, że wynagrodzenie doradcy zależy wyłącznie od zatwierdzenia projektu do dofinansowania, firma-wnioskodawca nie traci pieniędzy, ale z pewnością marnuje czas, ponieważ ze złożeniem poprawionego wniosku musi czekać do ogłoszenia kolejnej rundy aplikacyjnej.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: