eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFirmaBiznes wiadomości › Fundusze unijne: zła dokumentacja przetargowa = kara

Fundusze unijne: zła dokumentacja przetargowa = kara

2007-11-16 13:06

Przygotowywane przez Brukselę przepisy mogą dotkliwie uderzyć po kieszeni beneficjentów funduszy unijnych. Komisja chce srogo i - zdaniem wielu ekspertów - niesprawiedliwie karać za nieprawidłowości przy przetargach.

Przeczytaj także: Przetargi Banku Światowego dla polskich firm

Słone kary grożą beneficjentom funduszy unijnych, u których urzędnicy z Komisji Europejskiej wykryją nieprawidłowości w dokumentacji przetargowej. Do tej pory, choć również zdarzały się uchybienia, zawsze udawało się polskim instytucjom osiągać kompromis i nie płacić kar. System był elastyczny i liberalny. Jeśli jednak wejdzie w życie przygotowany przez Brukselę dokument, porozumienie z urzędnikami i załagodzenie sytuacji będzie niemożliwe – kary będą przyznawane według taryfikatora, bez możliwości wytłumaczenia się z popełnionych przewinień. A sankcje mogą być ogromne. Z przekazanych krajom członkowskim do konsultacji zapisów wynika, że wysokość kary może być nawet wyższa niż wartość obiecanego dofinansowania. Skąd aż tak drakoński pomysł? Komisja Europejska (KE) nawet swojej decyzji nie tłumaczy.

Kara bez zbrodni

Dokument, o którym mowa nosi nazwę „Wytyczne dotyczące określania korekt finansowych w odniesieniu do wydatków z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w przypadku naruszenia przepisów prawa zamówień publicznych”. - "Proponowany projekt jest niesprawiedliwy w stosunku do nowo przyjętych krajów oraz jest dla nich poważnym zagrożeniem. Polska dyplomacja, również nasi eurodeputowani, powinna zaangażować się w tę sprawę oraz nakłonić pozostałych nowych członków, aby wspólnie zgłosić sprzeciw. Stare kraje Unii miały bowiem znacznie łatwiejsze warunki prawne na tym etapie rozwoju, to sprzeczne z zasadą solidarności" – uważa Janusz Piechociński, poseł, ekspert w Zespole Doradców Gospodarczych TOR.

Jest się o co spierać. Zagadnienia poruszane w przedłożonych wytycznych dotyczą wszystkich projektodawców, których obowiązują przepisy prawa zamówień publicznych, a zatem m.in. jednostki samorządu terytorialnego, instytucje państwowe realizujące duże inwestycje infrastrukturalne oraz przedsiębiorców starających się o dotację unijną obejmującą przynajmniej połowę wartości inwestycji, której koszt jest nie mniejszy niż 5,278 mln euro.

Jak ewentualne wejście w życie przepisów może wpłynąć na wykorzystywanie funduszy unijnych w Polsce? Przede wszystkim zagrożone są przedsięwzięcia, które miały być realizowane przez samorządy terytorialne. - "Skutki dla polskich instytucji korzystających z funduszy unijnych byłyby dramatyczne. Nakładane kary byłyby ogromne, niewspółmierne do winy" – twierdzi Janusz Piechociński.

Same instytucje samorządowe także nie kryją zaniepokojenia przedstawionymi przez Brukselę propozycjami.

Bez wykrętów

Zastrzeżenia ekspertów budzi również system, na mocy którego audytorzy z KE orzekać będą o winie beneficjenta oraz ustalać wysokość kary, która zostanie na niego nałożona. - "Proponowane wytyczne to tak naprawdę sztywny taryfikator, zgodnie z którym, niejako z automatu, urzędnicy będą nakładać określoną karę za określone przewinienie. To bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Zakłada bowiem, ze beneficjent nie będzie miał prawa do obrony, jego argumenty nie zostaną wysłuchane" – tłumaczy Janusz Piechociński.

Podobnego zdania jest Artur Mrugasiewicz z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - "Komisja powinna przede wszystkim uzależnić stosowanie kar od ich wpływu na otwartość i konkurencyjność postępowania. Rzeczywiście – co do niektórych przypadków naruszeń wpływ ten jest automatyczny i bezdyskusyjny (np. niepublikowanie ogłoszenia o postępowaniu). Jednak w przypadku innych – ich wpływ na zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania może być znikomy lub nawet żaden" – tłumaczy. I dodaje, że kara powinna zostać nałożona tylko w przypadku, gdy nieprawidłowość faktycznie spowodowała problematyczną sytuację (np. została wskazana przez Urząd Zamówień Publicznych lub wywołała zastrzeżenia pokrzywdzonego wykonawcy), a nie jedynie istniała na papierze i została odkryta dopiero w trakcie kontroli.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: