eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przedsiębiorczość i samozatrudnienie w Europie 2007

Przedsiębiorczość i samozatrudnienie w Europie 2007

2007-11-05 12:20

Przedsiębiorczość i samozatrudnienie w Europie 2007

Jak atrakcyjna jest dla ciebie możliwość samozatrudnienia w ciągu następnych 5 lat? (odpowiedzi: bar © fot. mat. prasowe

Jak wynika z badań Eurobarometru, dotyczących przedsiębiorczej mentalności, Unia Europejska jest nadal za Stanami Zjednoczonymi, ale ponad połowa młodych mieszkańców Unii chciałaby zostać przedsiębiorcami w ciągu następnych 5 lat.

Przeczytaj także: Przedsiębiorczości powinniśmy uczyć się już w szkole

Celem badania jest lepsze zrozumienie przedsiębiorczości, zidentyfikowanie tego co napędza mentalność przedsiębiorcy, co zachęca ludzi do tego by stali się przedsiębiorcami oraz tego jakie przeszkody stoją na ich drodze. Rezultaty sondażu z 2007 roku mają pomóc Komisji Europejskiej w kreowaniu lepszej polityki dotyczącej przedsiębiorczości.

Jak chętni do otwarcia własnego biznesu są Europejczycy?

Mniej Europejczyków niż Amerykanów chciałaby zostać swoim własnym szefem

45 proc. Europejczyków preferuje samozatrudnienie, podczas gdy w USA przedsiębiorcą chce zostać 61 proc. osób. Nie odnotowano żadnych zmian w porównaniu z poprzednimi badaniami.

Połowa Europejczyków nigdy nie myślała o otwarciu własnej firmy
  • Prawie połowa Europejczyków z krajów EU15 (49 proc.) nigdy nie myślała o otwarciu własnego biznesu. To prawie dwa razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie odsetek ten wynosi 27 proc.
  • Jednak sytuacja jest lepsza wśród nowych państw członkowskich, gdzie tylko 40 proc. nigdy nie myślało o otwarciu własnej firmy.
W Unii Europejskiej zainteresowanie samozatrudnieniem pozostaje na niskim poziomie
  • Atrakcyjność zostania przedsiębiorcą sięga 28 proc. w krajach EU15 (wśród tych, którzy nie zdecydowali się jeszcze na samozatrudnienie), to jest o 14 proc. mniej niż w Stanach Zjednoczonych i 4 proc. mniej niż w 2004 roku w UE.
  • Sytuacja jest znacznie lepsza w nowych państwach członkowskich, gdzie chęć zostania przedsiębiorcą sięga poziomu Stanów Zjednoczonych (40 proc.).
Między państwami członkowskimi istnieją różnice , dotyczące atrakcyjności samozatrudnienia

fot. mat. prasowe

Jak atrakcyjna jest dla ciebie możliwość samozatrudnienia w ciągu następnych 5 lat? (odpowiedzi: bar

Jak atrakcyjna jest dla ciebie możliwość samozatrudnienia w ciągu następnych 5 lat? (odpowiedzi: bardzo/dość atrakcyjne, procentowo)

  • Z porównania państw członkowskich wynika, że są pewne rożnice odnośnie atrakcyjności samozatrudnienia w tych krajach.
  • Niektóre z nowych państw członkowskich, takie jak Łotwa, Polska i Litwa są powyżej średniej Unii Europejskiej, a nawet uzyskały wynik lepszy niż Stany Zjednoczone.
  • Niektóre państwa założycielskie Unii Europejskiej, jak Holandia, Belgia i Niemcy plasują się na końcu rankingu.
  • Jak wynika z danych, zainteresowanie założeniem własnej firmy przez obywateli Unii Europejskiej nie zwiększyło się i nadal zostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi. Sytuacja jest znacznie lepsza wśród nowych państw członkowskich, gdzie atrakcyjność bycia przedsiębiorcą jest porównywalna ze Stanami Zjednoczonymi. Są pewne różnice między nowymi a starymi członkami Unii Europejskiej.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: