eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › PKPP Lewiatan: Pracujący Polacy 2007

PKPP Lewiatan: Pracujący Polacy 2007

2007-10-03 01:57

Przeczytaj także: Atmosfera w pracy często jest zła


Pracujący dobrze oceniają organizację pracy w zakładzie - ponad 90% uważa, że praca jest dobrze zorganizowana. Blisko 60% uważa, że w ich zakładach pracy urządzenia i maszyny produkcyjne są nowoczesne, a przeciwnego zdania jest 17% badanych. Najlepiej zatrudnieni oceniają stan przestrzegania BHP, aż 92% uważa, że zdecydowanie lub raczej przestrzega się tych zasad w ich firmie.

Na dyskryminację kobiet w wynagradzaniu wskazuje tylko 7% badanych, zaś zaprzecza występowaniu tego zjawiska ponad połowa z nich (55%). Kolejne 38% nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie (trudno powiedzieć, nie wiem). Podobne wyniki widać w pytaniu o dyskryminację kobiet w dostępie do awansu zawodowego - niespełna 10% uważa, że kobiety mają mniejsze szanse awansu, 53% jest zdania, że tak nie jest, blisko 38% nie udzieliła wartościującej odpowiedzi na to pytanie. Zdecydowana większość respondentów uważa także, że pracodawcy przestrzegają przepisów o ochronie macierzyństwa (56%), a kobiety po urlopie macierzyńskim nie mają utrudnionego powrotu do pracy (44%). Pracownicy w zdecydowanej przewadze nie dostrzegają w swoich zakładach pracy przejawów dyskryminacji (63%), ale spora grupa nie ma zdania na ten temat (36%), co może świadczyć o niskiej świadomości występowania problemów w zakresie dyskryminacji. Jednak w przypadku molestowania seksualnego, aż ponad 73% wskazuje, że takie zjawiska nie występuje, przy ponad 1/4 nie mających zdania na ten temat i 1% deklarującym wstępowanie zjawiska molestowania w ich zakładach pracy.

Po dwóch latach od ostatnich badań wzrasta krytyczna ocena bezrobocia wśród pracujących. Aż 77,4% uważa, że bezrobotni jeśli tylko chcą, mogą znaleźć jakąś pracę, aby zarobić na utrzymanie, a tylko 13% uważa, że bezrobocie jest rzeczywistym problemem. Wśród pytanych zdecydowana większość nie liczy się z utratą pracy (57%), a blisko połowa uważa, że w przypadku utraty pracy łatwo znalazłaby inne zatrudnienie. Przeciwnego zdania jest ok. 40% badanych.

Informacje o badaniu

Badania kwestionariuszowe były zrealizowane w terenie od 21 czerwca do 8 lipca bieżącego roku. Badania były finansowane przez PKPP Lewiatan a wykonane przez CBOS i obejmowały 1021 pracujących dorosłych mieszkańców Polski w wieku 18-65 lat. Próba obejmuje przede wszystkim pracowników najemnych, łącznie z zatrudnionymi nieformalnie (80,9%), ponadto osoby samozatrudniające się (5,4%), pracujących właścicieli przedsiębiorstw i towarowych gospodarstw rolnych (9,3%).

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: