eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Serwis społecznościowy Wolne Lektury

Serwis społecznościowy Wolne Lektury

2007-09-17 11:44

Projekt "Wolne Lektury" to portal internetowy, na którym umieszczone są teksty lektur szkolnych należących do domeny publicznej, czyli poza rygorami prawa autorskiego. Lektury te są opracowane i opatrzone komentarzem i dostępne w Internecie w kilku formatach do wyboru; można je całkiem za darmo i zgodnie z prawem przeglądać on-line, jak również ściągnąć na twardy dysk komputera.

Przeczytaj także: Streemo: społecznościowy serwis wideo

Do prac redakcyjnych w nowym serwisie zaangażowano nauczycielki i nauczycieli oraz pracowniczki naukowe z Instytutu Badań Literackich i uniwersytetów; opatrują oni teksty lektur komentarzami, objaśnieniami i przypisami.

W portalu „Wolne Lektury” uczniowie mogą przeszukiwać teksty lektur pod kątem występujących w nich motywów literackich, powiązań z innymi książkami, przynależności gatunkowej i rodzajowej itp. Serwis daje również możliwość tworzenia koszyków z polecanymi przez siebie lekturami, które później uczniowie będą mogli ściągnąć (w kilku formatach do wyboru) na swój komputer.

“Wolne Lektury” to portal społecznościowy. To znaczy, że tworzy go społeczność nauczycieli i naukowców, którzy wspólnie opracowują komentarze do lektur, proponują, jakie lektury dodatkowe warto w nim umieścić, i tworzą mapy, dzięki którym łatwiej jest się poruszać między książkami i między motywami literackimi.

Jak podkreślają twórcy serwisu „Wolne Lektury” ważną funkcją biblioteki internetowej jest to, że ma za zadanie aktywizować uczniów i nauczycieli. Tym samym pozostaje w zgodzie z filozofią ruchu wolnej kultury – to znaczy, że nie tylko zapewnia dostęp do prezentowanych na portalu treści, ale też umożliwia społeczności nauczycielskiej i naukowej, a także uczniom, twórcze działania w oparciu o te treści.

Przy tworzeniu portalu autorzy współpracują z Biblioteką Narodową, która dostarcza najnowsze wydania i opracowania krytyczne lektur szkolnych, opublikowanych w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona. W bibliotece „Wolne Lektury” znajdują się tylko takie utwory, których adres bibliograficzny i źródło są namierzalne i które można śmiało cytować, bez obaw, że treść została w niekompetentny sposób przeinaczona.

Projekt „Wolne Lektury" jest niekomercyjny i realizowany pro publico bono. Patronem Honorowym projektu "Wolne Lektury" jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. W Komitecie Honorowym “Wolnych Lektur” zgodzili się uczestniczyć prof. Maria Janion, prof. Grażyna Borkowska, prof. Przemysław Czapliński, prof. Mieczysław Dąbrowski, prof. Ewa Kraskowska, prof. Małgorzata Czermińska, prof. Jerzy Jarzębski i prof. Piotr Śliwiński. Projekt cieszy się także poparciem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

„Wolne Lektury” to projekt koordynowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Partnerem przedsięwzięcia jest Prokom Software SA. Za udostępnienie tekstów odpowiada Biblioteka Narodowa.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: