eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dotacje UE dla firm na badania i rozwój

Dotacje UE dla firm na badania i rozwój

2007-09-13 13:30

Utrzymanie konkurencyjności jest jednym z najważniejszych wyzwań dla Unii Europejskiej. W 2003 r. inwestycje w badania naukowe i rozwój wyniosły w UE 1,93 proc. PKB, w porównaniu z 2,59 proc. w USA i 3,15 proc. w Japonii. Z tego powodu Unia przyjęła sobie za cel zwiększenie nakładów na badania naukowe do 3 proc. PKB do roku 2010. Dążenie to było jednym z głównych priorytetów Strategii Lizbońskiej, która zakładała przekształcenie UE w najbardziej konkurencyjną gospodarkę świata.

Przeczytaj także: 5 wskazówek, jak zwiększyć szanse na dotacje na badania i rozwój

Na poziomie krajowym doprowadzenie do zwiększenia innowacyjności przedsiębiorstw i tworzenie gospodarki opartej o wiedzę poprzez m.in. zwiększenie nakładów finansowych na badania naukowe wynika ze strategicznego dokumentu „Kierunki zwiększania innowacyjności gospodarki na lata 2007-2013”. W celu realizacji wyżej wymienionych planów zostały stworzone specjalne fundusze przeznaczone na dofinansowanie w formie dotacji działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorców. Fundusze te pochodzą ze środków wspólnotowych, krajowych, jak i łączonych z obu tych źródeł, jakimi w praktyce są środki wypłacane z funduszy strukturalnych UE.

Ile środków finansowych jest dostępnych?

Na poziomie wspólnotowym przedsiębiorcy będą mogli współfinansować realizowane przez siebie badania i rozwój głównie z takich programów jak np. 7. Program Ramowy w zakresie badań i rozwoju technologicznego (dalej: 7PR), gdzie na lata 2007 – 2013 przewidziano do podziału kwotę 50,5 mld euro. Z funduszy strukturalnych UE, które otrzyma Polska w latach 2007 – 2013, ponad 8 mld euro będzie przeznaczone dla przedsiębiorców stawiających na innowacyjność. Dotacje na działalność badawczo – rozwojową przedsiębiorstw w ramach funduszy strukturalnych udzielane będą głównie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz 16 regionalnych programów operacyjnych (RPO). W ramach środków krajowych na przedsięwzięcie Inicjatywa Technologiczna przeznaczono w tym roku 300 mln zł. Ponadto z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotacje mogą otrzymywać też tzw. projekty celowe (projekty badawcze zakończone wdrożeniem efektów badań).

Kiedy będzie można uzyskać dotacje?

Oficjalne rundy aplikacyjne dotyczące wniosków w ramach funduszy strukturalnych, w tym także programu Innowacyjna Gospodarka oraz szesnastu RPO mają być ogłoszone w czwartym kwartale 2007 r. We wrześniu 2007 r. spodziewane jest ogłoszenie II tury naboru projektów do Inicjatywy Technologicznej. Natomiast w ramach 7. Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (dalej: 7PR) od stycznia 2007 r. ogłaszane są zaproszenia do składania wniosków na realizację projektów badawczych współfinansowanych przez Komisję Europejską.

Kto może uzyskać dotacje?

Z dotacji na badania i rozwój w ramach Innowacyjnej Gospodarki oraz programów regionalanych będą mogli korzystać zarówno samodzielnie wykonujący badania przedsiębiorcy, jak i ci współpracujący z ośrodkami badawczymi, np. w formie konsorcjum naukowo-przemysłowego. O dotacje z Inicjatywy Technologicznej ubiegają się zarówno przedsiębiorcy, jak i jednostki naukowe. Natomiast w przypadku 7PR i większości innych programów wspólnotowych konieczne jest, co do zasady, wspólne prowadzenie prac B+R przez kilka podmiotów z kilku państw (np. dwóch przedsiębiorców i instytut naukowy z różnych państw członkowskich UE).

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: