eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Tydzień 28/2003 (07-13.07.2003)

Tydzień 28/2003 (07-13.07.2003)

2003-07-13 19:34

  • Rośnie szansa na dokonanie obniżek obowiązkowych rezerw banków. Obecnie stopa rezerw od wkładów wynosi 4,5%, podczas gdy w Unii wynosi ona 2%. RPP obniżyła już dwukrotnie poziom rezerw (z 12% do 5%, a następnie do 4,5%). Część członków Rady Polityki Pieniężnej jest przeciwna obniżce rezerw, gdyż ich zdaniem skutkowałoby to dalszym poluzowaniem polityki monetarnej.

  • Przygotowywany jest projekt zmian w Kasach Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przewiduje się połączenie wysokości składki płaconej przez rolnika do KRUS z wielkością gospodarstwa. Zamierza się też przeniesienie nadzoru nad KRUS z Ministerstwa Rolnictwa do Ministerstwa Gospodarki i Pracy.

  • Według wicepremiera Jerzego Hausnera, deficyt budżetowy zakładany w wysokości 33mld zł przez Grzegorza Kołodko jest nierealny i rzeczywiście wyniesie 46-47mld zł.

  • Minister finansów Andrzej Raczko przewiduje, iż wzrost PKB w 2003 roku może przekroczyć 3%, ale nie będzie wyższy niż 3,5%, jak prognozował Grzegorz Kołodko.

  • Ceny żywności w II połowie czerwca spadły, w porównaniu z II połową maja. Produkty żywnościowe staniały o 0,3%.

  • NBP szacuje inflację na koniec 2003 roku na poziomie 1,5%-2,0%.

  • Wskaźnik koniunktury w przemyśle w czerwcu 2003 roku wyniósł plus 13 punktów, w porównaniu z czerwcem 2002 roku zwiększył się o 8 punktów.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Wygląda na to, że zbliża się do końca pierwszy etap porządkowania polskiego rynku produkcji paliw płynnych. Przez ostatnie kilka miesięcy obserwowaliśmy ścieranie się koncepcji (interesów) wokół prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej.

Obserwatorzy procesów prywatyzacyjnych tego sektora gospodarki w Polsce podejmowali próby wyjaśnienia (zresztą nie do końca udane), dlaczego w prawie wszystkich dyskusjach o przyszłości polskiego sektora przerobu ropy mało znana Rotch Energy jest stałym punktem rozpatrywanych rozwiązań i gra w tych dyskusjach rolę typowego "jokera". W ostatnich 30 miesiącach niezależnie od dyskutowanej koncepcji prywatyzacyjnej, firma ta prawie zawsze pojawiała się sama lub jako czyjś partner.

Dziś jesteśmy na końcu tej zawiłej drogi, bo (według zapowiedzi rządu) w najbliższy poniedziałek zostanie ogłoszona decyzja. Wszystko jednak wskazuje na to, że wygrała koncepcja stworzenia wokół Rafinerii Gdańskiej Grupy Lotos (to drugi obok PKN Orlen ośrodek rafineryjny w Polsce), w której skład oprócz RG mają wejść małe rafinerie na południu Polski ( w Czechowicach, Gorlicach i Jaśle) oraz Petrobaltic (przedsiębiorstwo zajmujące się wydobyciem ropy naftowej z dna Morza Bałtyckiego).

Nie należy się dziwić, że powołanie Grupy Lotos- drugiego, konkurencyjnego ośrodka nie jest w smak Orlenowi. Widać to dziś po reakcjach różnych osób oraz instytucji zbliżonych do kierownictwa Orlenu. Padają pytania:
  • czy w ciągu najbliższych kilku dni (w poniedziałek ma być ogłoszona decyzja MSP) Orlenowi uda się zablokować tę niekorzystną dla siebie (a teraz już prawie pewną) decyzję,
  • co uzyskał Orlen w zamian od rządu (może obietnicę związaną z produkcją biopaliw?...)

Jedno jest pewne: Orlen musi się wzmocnić, by liczyć się w konsolidacji środkowoeuropejskiego sektora paliwowego.

Innym problemem jest to, jak zakończy się 2,5 roczny flirt z Rotch Energy, w trakcie którego wielokrotnie obiecywano mu udział w tej transakcji. Odpowiadająca za prywatyzację tego sektora Nafta Polska musi podjąć decyzję o zakończeniu udziału RE w prywatyzacji Gdańskiej Rafinerii.

Komentatorzy zastanawiają się dziś, jaki będzie kolejny etap przemian w tym tak ważnym sektorze, a my ciekawi jesteśmy, czy rozstanie z Rotch Energy będzie ostateczne i czy na kolejnym etapie przemian na polskim rynku paliw płynnych nie pojawi się znowu ta firma bezpośrednio, jako członek konsorcjum lub za parawanem kontrolowanej przez siebie innej firmy...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: