eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 27/2003 (30.06-06.07.2003)

Tydzień 27/2003 (30.06-06.07.2003)

2003-07-07 11:49

  • W maju stopa bezrobocia w USA wyniosła 6,2% i była najwyższa od 9 lat.

  • Stopa bezrobocia w Japonii wyniosła w czerwcu 5,4%.

  • Hongkong i Chiny podpisały umowę o wolnym handlu. Wejdzie ona w życie od 1 stycznia 2004 roku. Zniesione zostaną cła na 273 rodzaje towarów z naklejką "Made in Hongkong", między innymi na towary elektroniczne i elektryczne, ubrania, biżuterię, sprzęt sportowy.

  • Meksykański Volkswagen planuje zmniejszenie produkcji o 23% i zamierza zwolnić 2 tysiące osób.

  • BMW zanotował w czerwcu w USA wzrost sprzedaży o 10,5% r/r. Sprzedał w czerwcu na amerykańskim rynku 24.820 aut.

  • Amerykański oddział fancuskiego koncernu Alstom (to drugi na świecie producent taboru kolejowego) przyznał się do nieprawidłowości księgowych. Rok bilansowy firma zakończyła stratą 1.38mld euro. W firmie dokumenty bada SEC i FBI.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Rolnictwo USA od lat wytwarza żywność w ilości znacznie przekraczającej zapotrzebowanie wewnętrzne i popyt na rynkach zagranicznych, do których Amerykanie mają dziś dostęp.

Amerykanie od dawna są w awangardzie krajów prowadzących badania nad nowymi technologiami produkcji żywności. Zastosowanie nowych technologii praktycznie jeszcze bardziej zwiększa możliwości produkcyjne USA. W ich ofercie rynkowej jest coraz więcej odmian żywności modyfikowanej genetycznie, bardziej wydajnych, odpornych na tradycyjne w rolnictwie zagrożenia jak susza, choroby, czy szkodniki.

Ostatnio wzrasta amerykańska presja w sprawie usunięcia wszystkich barier utrudniających pełną liberalizację handlu żywnością. USA chcą dostępu do rynków (w tym i do rynku unijnego) oraz żądają usunięcia zakazów sprzedaży żywności modyfikowanej genetycznie. Naciski są coraz większe tak na forum WTO, obrad szczytu G8, jak i w bezpośrednich rozmowach z poszczególnymi krajami (w tym z Unią).

Unijne władze w Brukseli od pewnego już czasu dają sygnały, że w pewnym zakresie gotowe są pójść na ustępstwa. Obecnie w Parlamencie Europejskim prowadzona jest debata na temat zniesienia pięcioletniego moratorium Unii na import zmodyfikowanej żywności. Uzgodniony w ramach Unii kompromis zakłada, że żywność modyfikowana genetycznie będzie specjalnie oznaczona, by kupujący wiedział o tym i miał prawo wyboru. Do sprzedaży bez oznaczeń dopuszczane byłyby produkty przy "skażeniach" biotechnologiami mniejszymi od 0,9% (naukowo można wykryć nawet 0,1%). Jednak otwartym problemem pozostanie jeszcze dopuszczalność upraw tych roślin na terytorium każdego z unijnych krajów.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: