eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Eksport: należy wesprzeć małe firmy

Eksport: należy wesprzeć małe firmy

2007-07-24 11:24

Przeczytaj także: Jakie znaczenie ma dla Polski wymiana handlowa z Niemcami?

Jak podkreśla PKPP Lewiatan, Ministerstwo Gospodarki w procesie tworzenia warunków dla wspierania polskiego eksportu także nie jest bez grzechu. Patrząc na Decyzję Ministra Gospodarki ws podziału pracy w kierownictwie Ministerstwa Gospodarki można zauważyć, że zakres czynności związanych ze wspieraniem polskiego eksportu przypisany jest kilku wiceministrom i wielu Departamentom im podlegającym (np. Departament Kontroli Eksportu znajduje się w zakresie odpowiedzialności Sekretarza Stanu Pawła Poncyliusza, Departament Instrumentów Wsparcia podlega Podsekretarzowi Stanu Marcinowi Korolcowi, Departament Funduszy Europejskich – Podsekretarz Stanu Elżbiecie Wilczyńskiej. Jednocześnie na posiedzeniach Podkomisji Sejmowej, która zajmuje się projektem ustawy o PAHiI Ministerstwo Gospodarki reprezentowane jest przez Sekretarza Stanu Krzysztofa Tchórzewskiego). Ministerstwu Gospodarki stan taki doskwiera, jednak do tej pory nie udało się go zmienić. Koncentracja zakresu czynności związanych ze wspieraniem eksportu jest niezbędna, jeśli MG chce efektywnie działać w tym obszarze - podkreślają pracodawcy.

Według Lewiatana również Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest istotnym winowajcą – nie chce ono zrezygnować z tradycyjnego rozumienia dyplomacji ekonomicznej i przejść do aktywnego wspierania przedsiębiorców-eksporterów oraz przedsiębiorców-inwestorów. Dzisiaj na świecie dyplomaci przygotowywani są do bezpośredniego wspierania działań komercyjnych, obsługują przedsiębiorstwa, zajmują się zdobywaniem, przetwarzaniem i przekazywaniem im informacji o rynkach zbytu. Bez prawdziwej ekonomizacji polskich służb dyplomatycznych nie zdołamy sobie zapewnić pozycji konkurencyjnej na interesujących nas rynkach, bowiem koszty jej utrzymania przez poszczególne przedsiębiorstwa konkurencyjność tę będą ograniczać – podkreślają analitycy z PKPP Lewiatan.

Jeśli nie uda się stworzyć systemu wspierającego i promującego polski eksport, który będzie także zapewniał profesjonalną koordynację działań w tym zakresie to zdaniem Lewiatana będziemy marnotrawili szanse, które przedsiębiorstwa same stworzyły, ale których wykorzystanie staje się dla nich (przede wszystkim dla firm małych i średnich) coraz trudniejsze. Będziemy mieli także do czynienia z nieskoordynowanymi, a tym samym kosztownymi i nieefektywnymi działaniami, takimi jak te, na które zwracają uwagę firmy członkowskie PKPP Lewiatan – w jednym kraju, w jednym polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym istnieją lub za chwilę będą istniały:
  1. Wydział Ekonomiczny, będący w gestii MSZ
  2. Wydział Promocji Handlu i Informacji, będący w gestii MG
  3. Samodzielne stanowisko ds. transportowych
  4. Samodzielne stanowisko ds. rolnych (2 osoby) – w przygotowaniu
  5. Samodzielne stanowisko – przedstawicielstwo Ministerstwa Pracy (koncepcja utworzenia).

poprzednia  

1 ... 3 4

Bezrobocie w Polsce VI 2007

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: