eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości IV-VI 2007

Wtórny rynek nieruchomości IV-VI 2007

2007-07-09 12:28

Wtórny rynek nieruchomości IV-VI 2007

Średnie ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (w zł). I © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

W II kwartale 2007 po raz pierwszy od półtora roku odnotowano spadki cen mieszkań na rynku wtórnym: we Wrocławiu - w maju o 2%, w Krakowie w maju o 0,3% i w czerwcu o 1,8%. W rezultacie w stosunku do końca I kwartału średnia cena metra kwadratowego mieszkania we Wrocławiu wzrosła jedynie o 0,57% i wynosi obecnie 7 015. W Krakowie cena zmieniła się o 1,55% in plus i to w rezultacie wysokiego wzrostu, który nastąpił w kwietniu - wynika z raportu portalu Szybko.pl i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości I-III 2007

W Gdańsku ceny w II kwartale 2007 rosły w tempie porównywalnym z zeszłorocznym. Poznań, który wśród „wielkiej piątki” jest obecnie liderem wzrostów, odnotował w ostatnim kwartale skok cen rzędu 11,5%, a więc dwukrotnie więcej niż w analogicznym czasie w 2006 roku. Wyhamowanie cen na poziomie 7 tysięcy we Wrocławiu i 8 tys. w Krakowie wskazuje, iż jest to poziom, który znacznie ograniczył popyt. Jak przewidują analitycy, podobnie zachowają się średnie ceny w Poznaniu i Gdańsku: ustabilizują się po osiągnięciu pułapu około 7 tysięcy. Na tym tle wyróżnia się Warszawa i Sopot. W przypadku Warszawy jest to stosunkowo oczywiste: cena należy do najwyższych w kraju ze względu na największe możliwości kupujących, choć i tu znajdujemy się już blisko poziomu cen, przy którym fala popytu zostanie mocno ograniczona. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja w Sopocie. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania rzędu 10 935 złotych jest o ponad 2 tysiące wyższa niż w Warszawie. Tradycyjnie przywoływana mała podaż w stosunku do popytu jest tu dodatkowo stymulowana elitarnością i ekskluzywnością miejsca. Sopot można w pewnym sensie przyrównać do najlepszych i najbardziej prestiżowych dzielnic Warszawy czy Krakowa.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (w zł). I

Średnie ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (w zł). II kwartał 2007 Źródło "Raport Szybko.pl i Expandera".

Ważne wydarzenia z rynku nieruchomości - II kwartał 2007

Jak podkreślają specjaliści z portalu Szybko.pl i Expandera kwiecień 2007 był szczególnie ważnym miesiącem z punktu widzenia branży budowlanej a także rynku nieruchomości. Nie wyniknie to z wyjątkowo wysokich wzrostów średnich cen, ale z faktu jak organizacja Euro 2012 wpłynie na rynek. Trudno zanegować, iż najbliższe 5 lat będzie gorącym okresem dla sektora budowlanego. Głównym problemem polskiego rynku jest niedobór mieszkań, a zaangażowanie przeważającej części potencjału w budowę dróg, obiektów sportowych, zaplecza hotelowego itp. nie daje szans na intensyfikację w budownictwie mieszkaniowym. Dodatkowo pogłębi się problem niedoborów wykwalifikowanej siły roboczej i materiałów budowlanych oraz ich rosnące ceny.

Sejm uchwalił a prezydent już podpisał nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Najistotniejsza poprawka, z punktu widzenia wpływu na ceny nieruchomości, dotyczy możliwości wykupu przez lokatorów mieszkań spółdzielczych, po spłaceniu nominalnej kwoty kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię na budowę nieruchomości i umorzonego przez państwo w latach 70. i 80. spółdzielcy uzyskają własnościowe prawo do lokalu. Będą to koszty rzędu kilkuset złotych za mieszkanie, a więc w przeliczeniu na metry kwadratowe kwoty zatrważająco niewielkie w porównaniu z cenami rynkowymi. Szacuje się że ustawa będzie dotyczyła około 900 tys. mieszkań.

Uzgodniona, choć jeszcze nie uchwalona, została definicja „budownictwa społecznego”, która pozwoli na utrzymanie niższej 7% stawki VAT na mieszkania do 120 metrów kwadratowych i domy do 220 metrów (tylko budowane przez deweloperów). Definicja nie będzie miała zastosowania do nieruchomości budowanych w „systemie gospodarczym”, czyli samodzielnie przez inwestorów indywidualnych.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: