eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Innowacyjna Gospodarka - dotacje na duże innowacje

Innowacyjna Gospodarka - dotacje na duże innowacje

2007-07-10 12:31

Znane są już pierwsze szczegóły programu Innowacyjna Gospodarka. Program skierowany jest do firm realizujących duże inwestycje o wartości powyżej 2 mln euro, które mają znaczenie ponadregionalne. Celem IG jest wspieranie innowacji o dużym znaczeniu. Jest to program zupełnie nowy, bez odpowiednika w dotacjach 2004-2006.

Przeczytaj także: Dotacje UE dla firm na badania i rozwój

Na uwagę zasługuje działanie 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”, w ramach którego rozdysponowane będzie 1 420 mln euro. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nie ma to być kontynuacja dotychczasowych programów, w tym działania 2.3 SPO WKP, które wspierało inwestycje w przedsiębiorstwach o charakterze innowacyjnym.

Nowe produkty

W ramach wspomnianego działania wspierane będą projekty małych, średnich i dużych firm dotyczące zastosowania nowych rozwiązań technologicznych w produkcji i usługach, w tym prowadzących do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko. Projekty powinny dotyczyć wprowadzenia nowych, dodatkowych produktów lub zasadniczej zmiany dotychczasowego procesu produkcyjnego. Dodatkowym oczekiwanym efektem projektu będzie wprowadzenie nowych rozwiązań organizacyjnych prowadzących do poprawy produktywności i efektywności, w tym np. rozwiązań marketingowych i logistycznych, rozwiązań w zakresie dystrybucji, systemów informacyjnych oraz zarządzania. W projektach środowiskowych preferowane będą inwestycje ograniczające energochłonność, materiałochłonność i wodochłonność produktów i usług, zastosowania oceny cyklu życia na wszystkich etapach projektowania procesów technologicznych. Jak już wspomnieliśmy przed chwilą, dodatkowym wymogiem jest wartość inwestycji powyżej 2 mln euro. Ten próg jednoznacznie wskazuje, że chodzi o kompleksowe inwestycje, a nie tylko drobne udoskonalenia parku maszynowego.

Jakie wydatki będę refundowane

W ramach tak zdefiniowanych projektów dotowane będą zakupy środków trwałych, czyli wszelkie maszyny, urządzenia, linie technologiczne i inne, jak również zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii, nabycie praw patentowych i licencji. Można tutaj zauważyć wiele podobieństw do dotychczasowego katalogu kosztów kwalifikowanych. Nowością jest możliwość doliczenia do kosztów kwalifikowanych także szkolenia i doradztwa związanego z projektem. Ułatwi to sporządzanie budżetów, w których firmy oferujące nowe technologie mogą od razu oferować szkolenia czy pomoc doradczą z zakresu obsługi nowych maszyn. W dotychczasowych projektach nie było to możliwe. Przedsiębiorca stawał przed dylematem: albo wpisać szkolenia po stronie wydatków nierefundowanych, albo ukryć te wydatki w wartości maszyn. Smutna, z konieczności trochę ,,kombinatorska’’ rzeczywistość, która teraz straci rację bytu.

Ocena wniosków – co nowego?

Znaczącej zmianie ulegnie proces oceny projektów. Zamiast oceny formalnej, techniczno-ekonomicznej i merytorycznej pojawił się nowy tryb postępowania. Ocena projektu rozpoczynać się będzie od przygotowania i przesłania drogą elektroniczną fiszki projektu do tzw. Instytucji Otoczenia Biznesu. Taki dokument zawierać będzie opis planowanego projektu - jego cel, dane przedsiębiorstwa, opis kluczowych wydatków, oczekiwane rezultaty projektu, itd. Znamiona takie trybu postępowania nosiła prekwalifikacja w ramach działania 2.2.1 SPO WKP, która pozwalała przedsiębiorcy znaleźć odpowiedzieć na pytanie, czy warto przystępować do opracowywania całej dokumentacji aplikacyjnej, czy też projekt nie ma w ogóle szans na dotację. W nowej procedurze wnioskodawca – po pozytywnej opinii Instytucji Otoczenia Biznesu - będzie następnie opracowywał wniosek o dofinansowanie, przygotowywał biznesplan i inne wymagane załączniki, jak np. promesę kredytową, gdy korzysta z kredytu. W Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dokonana zostanie ocena formalna, ekonomiczna i merytoryczna. Po ocenie merytorycznej powstanie lista rekomendowanych projektów, która wymagać będzie zatwierdzenia przez ministra rozwoju regionalnego.

 

1 2

następna

oprac. : Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: