eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Najlepszy antydialer

Najlepszy antydialer

2003-06-30 00:41

Internauci zyskali skuteczne zabezpieczenie przed nieświadomym korzystaniem z sieci za pośrednictwem tzw. dialerów. Chodzi o programy instalowane na stronach www, a często bez wiedzy użytkownika przełączające modem z normalnego numeru dostępowego na dużo droższy. Program komputerowy "SS antydialer" pomoże im uniknąć tej pułapki.

Przeczytaj także: Bezpłatny antydialer

Program ten był najlepszy wśród 50 propozycji nadesłanych przez informatyków i programistów z całego kraju na konkurs „Bezpieczni w sieci”. Wybrała go Kapituła reprezentująca organizatorów: TELEKOMUNIKACJĘ POLSKĄ, Radio ZET, portal Wirtualna Polska i magazyn komputerowy CHIP.

Autorzy zwycięskiej pracy, młodzi informatycy z Tarnowa Grzegorz Zieliński i Krzysztof Jeż deklarują, że podzielą między sobą 22 tys. zł nagrody. Prowadzą niewielką firmę informatyczną „Soft Story”, przyjaźnią się od szkoły podstawowej. Opracowali wcześniej m.in. program uniemożliwiający dostęp dzieci do internetowych stron erotycznych.

„SS antydialer” jest łatwy i przyjazny w obsłudze. Pozwala na wybieranie i rozłączanie połączenia internetowego, wykrywa wszelkie próby połączenia na niedozwolone numery. Po wykryciu takiej próby można odrzucić połączenie, połączyć się albo dodać połączenie do listy dozwolonych. Zwycięski program otrzyma elektroniczny certyfikat Centrum Certyfikacji Signet.

TELEKOMUNIKACJA POLSKA ufundowała także dwa wyróżnienia, w tym płatny staż w Firmie.

TP planuje kontynuację programu „Bezpieczni w sieci”, m.in. akcję edukacyjną dla internautów. Aby wzmocnić poczucie bezpieczeństwa użytkowników Internetu, aplikacje dostępowe, które otrzymują oni wraz z zakupem usług internetowych TP będą modyfikowane i wyposażane w mechanizmy, zabezpieczające przed nieświadomym korzystaniem z dialerów.

Wprowadzane obecnie nowe umowy TP z service providerami, firmami oferującymi usługi za pośrednictwem linii o podwyższonej płatności (0-700), zaostrzają system kontroli i zwiększają ich odpowiedzialność za praktyki nieuczciwe wobec Klientów. Dotyczy to także dialerów internetowych.

DEKALOG ANTYDIALEROWY:
  1. Przeglądając sieć pamiętaj, że dialery najczęściej można spotkać na stronach z treściami dla dorosłych.
  2. Jeżeli na ekranie komputera pojawia się komunikat przeczytaj go uważnie zanim cokolwiek klikniesz. Nie działaj rutynowo.
  3. Nieznajomość języka, w którym napisany jest komunikat dialera, nie jest żadnym usprawiedliwieniem Twojego nierozważnego działania.
  4. Zachowuj wzmożoną ostrożność przy ściąganiu programów z Sieci i ich późniejszym uruchamianiu.
  5. Regularnie sprawdzaj konfigurację swojego programu łączącego z Internetem (czy nie zmienił się w nim numer telefonu, z którym się łączy).
  6. Jeśli w pasku START, na pulpicie komputera oraz w prawym dolnym rogu ekranu obok zegara pojawiła się nowa, nieznana Ci ikona, natychmiast sprawdź konfigurację swojego programu łączącego z Internetem.
  7. Jeżeli w Twojej przeglądarce internetowej nagle, bez Twojego udziału, zmieniła się strona startowa, natychmiast sprawdź konfigurację swojego programu łączącego z Internetem.
  8. Jeśli nagle nie możesz dostać się do stron, które zwykle przeglądałeś, natychmiast sprawdź konfigurację swojego programu łączącego z Internetem.
  9. Jeśli wpisanie każdego innego adresu niż strona startowa powoduje otwarcie licznych okien pop-up natychmiast sprawdź konfigurację swojego programu łączącego z Internetem.
  10. Jeśli sam nie jesteś w stanie skontrolować ustawień Twojego komputera, niezwłocznie poproś o pomoc informatyka.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: antydialery, dialery
Niecierpliwi Internauci

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: