eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Regiony turystyczne atrakcyjne pod zakup nieruchomości

Regiony turystyczne atrakcyjne pod zakup nieruchomości

2007-06-11 13:17

Przeczytaj także: Jakie jest ryzyko inwestycji w nieruchomości?


Planowany rozwój infrastruktury

Kolejnym czynnikiem determinującym wzrost atrakcyjności miejscowości turystycznych jest planowany rozwój infrastruktury. Budowa autostrad, nowych lotnisk czy modernizacja kolei będą miały bardzo pozytywny wpływ na zainteresowanie nieruchomościami w regionach turystycznych. Przykładowo, PKP zapowiada, że w ciągu najbliższych 3 lat podróż pociągiem z Warszawy do Gdańska skróci się z 5 do 2 godzin.

EURO 2012 a wzrost atrakcyjności inwestycyjnej miejscowości turystycznych

Organizacja przez Polskę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 także wpłynie na wzrost atrakcyjności miejscowości turystycznych (zarówno dzięki promocji Polski, jak i pozyskaniu dodatkowych funduszy na rozwój infrastruktury).

Jak pokazuje przykład Portugalii – gospodarza Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2004 –
zorganizowanie tak ogromnego wydarzenia sportowego powoduje długoterminowy wzrost liczby turystów odwiedzających dany kraj co roku. Szacuje się, że po zorganizowaniu ME przychody branży turystycznej w Portugalii rosły w następnych latach o 5% rocznie. Biorąc pod uwagę obecny stan infrastruktury i liczbę obiektów turystycznych, eksperci CEE Property Group przewidują jeszcze dynamiczniejsze wzrosty w polskiej turystyce.

W pierwszym etapie wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości będzie miał miejsce w najbardziej popularnych wśród turystów regionach, do których dojazd nie sprawia kłopotów (zarówno z Polski, jak i z zagranicy). Ponieważ w najpopularniejszych kurortach (takich jak Sopot) już dziś brakuje gruntów pod nowe inwestycje a ceny są na wysokim poziomie, w dłuższym terminie należy spodziewać się dynamicznego wzrostu zainteresowania rynkiem nieruchomości w mniej popularnych miejscowościach wypoczynkowych.

Rosnące ceny materiałów, gruntów, kosztów robocizny

Ceny mieszkań i apartamentów wakacyjnych nadal będą rosły, nie tylko w związku z rosnącym na nie popytem, lecz także z powodu drożejących gruntów, cen materiałów oraz siły roboczej, a także z powodu wyczerpywania się wolnych terenów pod zabudowę.

Podsumowując, analitycy CEE Property Group prognozują, iż intensywny rozwój budownictwa w polskich miejscowościach turystycznych powinien trwać przynajmniej przez najbliższych 5 lat. „Należy jednak pamiętać, że jest to rynek, który w przypadku wystąpienia ochłodzenia w gospodarce, jest znacznie bardziej narażony na spadek cen, niż tradycyjny rynek mieszkaniowy” – mówi Paweł Grzabka, członek zarządu CEE Property Group. „Dobrym przykładem jest Hiszpania, którą w bieżącym roku – po kilkunastu latach dynamicznego rozwoju – dotknął spadek cen apartamentów oddawanych właśnie w miejscowościach turystycznych (przy czym nie odnotowano takich spadków w aglomeracjach miejskich). W Polsce natomiast, o ile w dużych aglomeracjach (np. w Krakowie i Wrocławiu) można oczekiwać stabilizacji cen (szczególnie w drugiej połowie 2007 roku), o tyle w przypadku miejscowości turystycznych należy spodziewać się dalszego dwucyfrowego wzrostu cen mieszkań”.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: