eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Regiony turystyczne atrakcyjne pod zakup nieruchomości

Regiony turystyczne atrakcyjne pod zakup nieruchomości

2007-06-11 13:17

Analitycy CEE Property Group w raporcie "Rynek nieruchomości w polskich miejscowościach turystycznych. Wiosna-lato 2007" prognozują, iż intensywny rozwój budownictwa w polskich miejscowościach turystycznych powinien trwać przynajmniej przez najbliższych 5 lat. Należy jednak pamiętać, że jest to rynek, który w przypadku wystąpienia ochłodzenia w gospodarce, jest znacznie bardziej narażony na spadek cen, niż tradycyjny rynek mieszkaniowy.
Od roku 2005 ceny nieruchomości na polskim rynku rosną bardzo dynamicznie. Wzrosty miały miejsce głównie w dużych miastach. Od końca 2006 roku wzrosty cen objęły również mniejsze miasta.

Rośnie także wartość nieruchomości w miejscowościach turystycznych, przede wszystkim w tych najbardziej popularnych, takich jak Zakopane, Sopot czy Jurata, gdzie popyt na apartamenty od lat jest wysoki. W miejscowościach tych wzrost cen był równie dynamiczny, jak w największych polskich aglomeracjach. Dziś ceny apartamentów o podwyższonym standardzie w Sopocie czy Juracie dochodzą do psychologicznej bariery 20 tys./mkw. W mniej popularnych miejscowościach turystycznych wzrost cen nieruchomości był znacznie wolniejszy, i związany był głównie ze wzrostem cen gruntów, materiałów budowlanych i robocizny. Liczba nowych inwestycji w miejscowościach takich jak Krynica Morska czy Darłowo była relatywnie niska. W wielu lokalizacjach sytuacja ta zmieni się w najbliższych kilku latach, co będzie związane z poprawą infrastruktury, rozwojem turystyki i powiększającą się grupą zamożnych osób w Polsce. Coraz więcej z nowo oddawanych inwestycji będzie budynkami o podwyższonym standardzie, często z dodatkowymi udogodnieniami takimi, jak basen czy Wellness & SPA.

Czynniki wzrostu popytu na apartamenty w miejscowościach turystycznych

Na wzrost popytu na apartamenty w miejscowościach turystycznych wpływ będą miały trzy główne czynniki:
  • więcej osób będzie stać na zakup dodatkowego mieszkania wyłącznie „na wakacje”,
  • więcej osób będzie decydować się na zakup apartamentu w wybranej miejscowości turystycznej, w celu czerpania zysków z tytułu najmu (związanego ze spodziewanym w najbliższym okresie silnym rozwojem turystyki),
  • więcej inwestorów zagranicznych będzie decydowało się na zakup apartamentów w miejscowościach turystycznych w Polsce (w wyniku efektywniejszej promocji Polski zagranicą i coraz lepszej sytuacji gospodarczej naszego kraju).

Wzrost zamożności polskiego społeczeństwa

W Polsce ostatnich lat liczba zamożnych osób stale rośnie. Szacunkowe dane banków mówią już o ponad 300 tys. osób z wolnymi środkami rzędu 100 tys. zł oraz o ponad 100 tys. osób zarabiających powyżej 8 tys. zł netto miesięcznie. Patrząc na przykłady krajów kroczących ścieżką szybkiego rozwoju gospodarczego, można przewidzieć, że rosnąca zamożność polskiego społeczeństwa będzie miała bezpośrednie przełożenie na wzrost popytu na apartamenty i mieszkania w miejscowościach turystycznych.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.