eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 25/2003 (16-22.06.2003)

Tydzień 25/2003 (16-22.06.2003)

2003-06-23 00:17

  • Produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła w kwietniu o 0,4% miesiąc do miesiąca.

  • Inflacja w strefie euro wyniosła w maju 1,9% rok do roku, a miesiąc do miesiąca nie zmieniła się- podał Eurostat.

  • Wielka Brytania w najbliższym czasie nie dołączy na razie do strefy euro. Jesienią rząd skieruje do parlamentu projekt ustawy referendalnej, a za rok Wielka Brytania poinformuje o terminie przystąpienia do eurolandu.

  • Europejski Konwent Konstytucyjny zakończył swoje prace. Obrady plenarne zgromadzenia piszącego unijną konstytucję zatwierdziło projekt. Projekt przyjęto, a spory pozostały. Ich istota polega na różnicy interesów pomiędzy małymi krajami członkowskimi, które opowiadają się za prymatem instytucji wspólnotowych, a najsilniejszymi krajami Unii (Francja i Niemcy), które chcą wzmocnić swoje wpływy. Projekt ma być przedstawiony jeszcze w czerwcu, a jego przyjęcie i wprowadzenie w życie zmieni w istotny sposób funkcjonowanie Unii w stosunku do tej, z którą Polska negocjowała traktat akcesyjny.

  • W gospodarce niemieckiej niewiele się zmieniło w pierwszych czterech miesiącach roku. Eksperci ostrzegają, że gospodarka niemiecka będąc teraz w trudnej sytuacji koniunkturalnej stoi przed poważnymi problemami restrukturyzacyjnymi, lekceważonymi w ostatnich latach. Jest też postrzegana jako hamulec rozwoju gospodarczego całej wspólnoty.

  • Strata Vivendi Universal spadła do 319 mln euro w I kwartale tego roku z 815 mln euro w 2002 roku.

  • Mimo zastoju w transporcie lotniczym dobrą passę ma europejski koncern Airbus. Jego nowa konstrukcja A380 zyskała uznanie u szeregu przewoźników. Obecne notowania ofert tego koncernu są wyższe niż amerykańskiego potentata Boeinga.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Ostatnie lata to zdecydowane przyspieszenie światowych procesów globalizacynych. Towarzyszą im realizowane na dużą skalę wysiłki integracyjne (rozszerzenie Unii Europejskiej i przyspieszenie w tworzeniu FTAA- Strefy Wolnego Handlu Ameryk) oraz realizowane na dużą skalę przekształcenia ustrojowe (grupa krajów posocjalistycznych).

W Europie coraz częściej pojawiają się pytania: co czeka Unię po rozszerzeniu? Jaki wpływ na funkcjonowanie Unii i jej przyszłość będzie miała dziesiątka nowych członków?

Liczne komentarze wywołała opublikowana prognoza Economist Intelligence Unit (EIU)- ośrodka badawczego prestiżowego The Economist. Oto kilka pytań, jakie narzucają się po zapoznaniu się z tezami tego raportu:
  • Czy kraje kandydackie będą zdolne do wykorzystania otrzymanej szansy?

Nie ulega wątpliwości, że potencjalne korzyści z realizacji rozszerzenia są dużo większe niż przy zaniechaniu jego realizacji. Jednak trzeba mieć świadomość, że sukces tego procesu nie jest zagwarantowany. Istnieją też poważne zagrożenia, a nawet niebezpieczeństwa katastrofy koncepcji integracyjnej.
  • Czy uda się pokonać podziały między nowymi i starymi członkami Unii i jakie konsekwencje wywoła ostry podział w rozszerzonej Unii na grupę krajów bogatych i biednych?

Nie ulega wątpliwości, że kraje kandydackie wniosą swój sposób postrzegania problemów gospodarczych wynikających tak ze stanu ich gospodarek, jak i ich wewnętrznych problemów (np. poziom bezrobocia, wielkość szarej strefy).
  • Jaką zdolność wykażą nowi członkowie Unii przy nadrabianiu dystansu w rozwoju gospodarczym?

Wymagać to będzie zdolności do wytrwałego i długofalowego wysiłku. Jeśli ich tempo rozwoju będzie większe o 2% rocznie od tempa rozwoju dotychczasowych członków Unii, to ten pościg będzie trwał ok. 30 lat!
  • Czy uda się pokonać różnice polityczne ujawnione z taką ostrością w okresie wojny irackiej?

Teraz w gronie 25krajów trudniej będzie uzyskać porozumienie i współdziałanie tak w ocenie, jak i w realizacji wspólnej polityki zagranicznej.
  • Jaka będzie skłonność do kompromisu krajów Wspólnoty przy rozwiązywaniu problemów wewnętrznych i jak daleko sięgać będzie ich zdolność do praktycznej realizacji zasady solidarności wewnątrzunijnej w imię budowania wspólnej przyszłości?

By słabsi mogli nadrobić opóźnienia i mogli szybciej rozwijać się, muszą korzystać z pomocy silniejszych. Silniejsi będą musieli liczyć się ze słabszymi. Będą musieli też dzielić się ze słabszymi.
  • Jak ukształtuje się układ sił wewnątrz Unii?

Dotychczasową bazą Unii był zawarty kilkadziesiąt lat temu polityczno-gospodarczy sojusz niemiecko-francuski. Kraje kandydackie wniosą teraz do Wspólnoty swoje narodowe interesy. Stworzy to prawdopodobnie nową jakość polityczną, spowoduje zmniejszenie dominującej dotąd roli francusko-niemieckiej. A wówczas...
  • Czy kraje kandydackie będą zdolne do pokonania opóźnień w rozwoju infrastruktury?

By dostosować się tylko do unijnych norm ochrony środowiska potrzeba ok. 40mld euro. To bardzo duża suma.
  • Czy rozszerzona Unia będzie w stanie modyfikować swoją politykę rolną?

Rolnictwo to dzisiaj narastający problem wewnątrzwspólnotowy, ale także problem ogólnoświatowy (dyskutowana jest w ramach WTO liberalizacja handlu i konieczność ograniczenia subsydiów).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: