eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wolontariat w Europie

Wolontariat w Europie

2007-04-09 00:05

Wolontariat w Europie

Europejczycy i wolontariat. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Blisko 8 na 10 mieszkańców Unii uważa pomaganie innym lub wolontariat za ważny aspekt ich życia, jednak tylko 3 na 10 czynnie uprawia wolontariat - wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.
W Polsce tylko 16% społeczeństwa aktywnie bierze udział w pomaganiu innym i wolontariacie.

fot. mat. prasowe

Europejczycy i wolontariat.

Europejczycy i wolontariat.

Z badania obejmującego prawie 26 800 respondentów z 27 państw Unii Europejskiej wynika również, że mimo iż 65% Europejczyków nie jest zaangażowanych w wolontariat, a przynajmniej nie wspiera żadnej z wymienionych w badaniu organizacji, istnieją duże różnice pomiędzy państwami członkowskimi. W niektórych państwach odsetek osób deklarujących udział w wolontariacie jest bardzo wysoki. Dla przykładu w Austrii (60%), Holandii (55%), Szwecji (53%) i w Niemczech (52%) ponad połowa badanych twierdzi, że bierze czynny udział w akcjach wolontaryjnych lub pracuje na rzecz różnego rodzaju organizacji. Natomiast w krajach takich jak Bułgaria (10%), Litwa (11%) czy Portugalia (12%) odsetek ten jest najniższy.

fot. mat. prasowe

Poziom zaangażowania w wolontariat w EU – procentowo dla kraju.

Poziom zaangażowania w wolontariat w EU – procentowo dla kraju.

Czynnikami społeczno-demograficznymi wpływającymi na zwiększoną aktywność w działalności społecznej na rzecz innych są zawód oraz wykształcenie respondentów. W porównaniu do ok. 20% bezrobotnych, prawie połowa (49%) osób pracujących na stanowiskach kierowniczych wspomaga organizacje wymienione w badaniu. Uzyskane dane pokazują, że im dłuższy jest czas kształcenia, tym bardziej prawdopodobne jest, że osoba będzie wspomagała akcje na rzecz innych.

Interesującym zdaje się być fakt, że na stopień zaangażowania w wolontariat nie ma wpływu ani posiadanie pracy, ani równowaga między życiem prywatnym i zawodowym, ani też to, jak bardzo wykonywana przez nich praca jest w ich odczuciu stresująca i wymagająca.

"Wolontariat tworzy autentyczne pozytywne formy społecznej aktywności oraz akty altruizmu. Dobrze jest wiedzieć, że znacząca część Europejczyków poświęca swój wolny czas na rzecz i pomoc innym" - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.

Informacje o badaniu
Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 17.11.06 –19.12.06 r. na próbie 26,755 mieszkańców 27 krajów należących do Unii Europejskiej.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: