eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Chcemy leków z Europy

Chcemy leków z Europy

2007-03-27 00:57

Europejczycy chcą, aby Unia Europejska powstrzymała przenoszenie poza Europę strategicznych prac badawczo-rozwojowych, innowacji i produkcji wyrobów żywnościowych, farmaceutycznych i ochrony zdrowia - wynika z badania TNS NIPO.

Przeczytaj także: Rynek badań klinicznych w Polsce

Europejska opinia publiczna wyraża niepokój dotyczący bezpieczeństwa żywności oraz bezpieczeństwa prac badawczo-rozwojowych i produkcji wyrobów ochrony zdrowia ludzkiego i opieki medycznej. Coraz silniejsze uzależnienie Unii Europejskiej od innych państw świata w zakresie „strategicznych” leków, składników wyrobów ochrony zdrowia i innych produktów niezbędnych dla Europejczyków wymaga od decydentów podjęcia odpowiednich działań. Takie są wnioski z badania TNS NIPO przeprowadzonego na zlecenie Public Advice International Foundation w konsultacji z organizacjami pacjentów w sześciu państwach członkowskich UE: Finlandii, Francji, Holandii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii.

Badanie wykazało, że 90% polskich konsumentów dostrzega zależność między jakością, a krajem pochodzenia produktów ochrony zdrowia i opieki medycznej (UE: 82%). Tylko 5% Europejczyków preferuje składniki wyrobów ochrony zdrowia z Azji, 3% z Ameryki Łacińskiej i 3% z Afryki. Chociaż 46% Polaków nie ma preferencji, 37% woli składniki wyrobów ochrony zdrowia z Europy (UE: 43% i 49%). Wyniki te są zbieżne z faktem, że większość Polaków (84%) preferuje produkty ochrony zdrowia z krajów o wysokich standardach środowiskowych (UE: 74%). 94% jest gotowych zapłacić więcej za produkty ochrony zdrowia o najwyższej jakości (UE: 82%).

Respondentom zaprezentowano 9 sektorów przemysłu i poproszono o odpowiedź na pytanie: „O które trzy kategorie najbardziej by się Pan(i) niepokoił(a), gdyby zakłady produkcyjne przeniesiono z Europy do innych części świata?” Większość respondentów (51% i 50%) wskazała, że produkcja leków i składników wyrobów ochrony zdrowia powinna pozostać w Europie (UE: 63% i 53%). Ankietowani obawiają się, że przeniesienie produkcji doprowadziłoby do słabszej kontroli nad jakością, a tym samym bezpieczeństwem składników wyrobów ochrony zdrowia i leków.
Przeczytaj także: Rynek badań klinicznych 2012 Rynek badań klinicznych 2012

 

1 2

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: