eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Apteki internetowe w opinii internautów

Apteki internetowe w opinii internautów

2007-03-04 00:05

Apteki internetowe w opinii internautów

Wykres 1: Zamiar zakupu w aptekach internetowych. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Chociaż ponad 60 proc. internautów słyszało o aptekach internetowych, dotychczas tylko nieliczni (9,8 proc.) zdecydowali się na zakup proponowanych przez nie artykułów. Wyniki najnowszego raportu firmy badawczej Gemius "Kupowanie i stosowanie leków OTC" wskazują, że liczba klientów e-aptek będzie jednak rosła.

Przeczytaj także: Sprzedaż leków przez Internet dozwolona

fot. mat. prasowe

Wykres 1: Zamiar zakupu w aptekach internetowych.

Wykres 1: Zamiar zakupu w aptekach internetowych.

Apteki internetowe jako gałąź e-commerce dopiero budują swoją pozycję na polskim rynku internetowym. Chociaż jeszcze nie wszyscy internauci słyszeli o możliwości dokonywania zakupów leków taką drogą, wszystko wskazuje na to, że apteki działające on-line systematycznie będą zwiększać swoje obroty. Wśród osób, które do tej pory nie skorzystały z oferty aptek działających w sieci, 22,5 proc. deklaruje, że zrobi to w przyszłości.

fot. mat. prasowe

Wykres 2: Powody niechęci do zakupu w aptece internetowej.

Wykres 2: Powody niechęci do zakupu w aptece internetowej.

Zastanawiając się nad rozwojem internetowych aptek, nie można zapominać o ich ograniczeniach. Osoby, które dotychczas nie dokonały zakupów leków za pośrednictwem internetu, jako główny powód nieskorzystania z aptek on-line wymieniają najczęściej brak zaufania do takiej formy sprzedaży leków (31,7 proc.). Często wskazywano także długi czas oczekiwania na zamówiony towar (13,0 proc), co w przypadku leków ma duże znaczenie, oraz brak farmaceuty (10,0 proc.), którego można by się poradzić.

Chociaż na pierwszy rzut oka wydawać się może, że korzystanie z usług aptek internetowych ma więcej wad niż zalet, to wyniki raportu „Kupowanie i stosowanie leków OTC”, poprzez wskazane niedogodności, mogą wpłynąć na takie kształtowanie wizerunku i oferty aptek on-line, aby potencjalni klienci obdarzyli je większym zaufaniem i coraz częściej korzystali z ich usług. Nie bez znaczenia dla rozwoju aptek internetowych jest również fakt, że wedle ostatnich rozstrzygnięć sądu, mogą one w świetle prawa swobodnie prowadzić swoją działalność.

Informacje o badaniu
Badanie zrealizowano za pomocą ankiet internetowych emitowanych na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnego audytu site-centric stat24/PBI. Ankiety emitowane były losowo w okresie od 6 do 11 grudnia 2006 roku. Analizą objęto 2 509 internautów w wieku co najmniej 18 lat, którzy wypełnili ankietę do końca. Aby dane były reprezentatywne dla całej populacji internautów, odpowiedzi analizowano z wykorzystaniem wagi analitycznej, skonstruowanej na podstawie danych o płci i wieku internautów oraz o ich częstotliwości korzystania z internetu w Polsce, pochodzących z badania Omnibus PBS realizowanego przez PBS DGA.

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

GUS o PKB w IV kw. 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: