eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Telefonia internetowa w polskich firmach

Telefonia internetowa w polskich firmach

2007-02-24 00:09

Jak podkreślają specjaliści z portalu voiper.pl, firmy bardzo naturalnie weszły w telefonię internetową VoIP, ponieważ dysponują szerokopasmowym dostępem do Internetu, a koszt wejścia jest bardzo mały. Obecnie firmy traktują telefonię VoIP jako dodatkową możliwość rozmów, obniżającą koszty w firmie. Minie jeszcze trochę czasu zanim firmy całkowicie zrezygnują z telefonii stacjonarnej.

Przeczytaj także: VoIP w firmie - sprzęt czy oprogramowanie?

Kolejnym etapem będzie upowszechnienie się telefonów dwusystemowych VoIP/GSM. Takie urządzenia są już dostępne. W wielu firmach bezprzewodowy dostęp do Internetu również jest normą. Jednak trzeba budować infrastrukturę tzw. punktów dostępowych (hot spot) do sieci bezprzewodowej WiFi, aby np. w mieście można było korzystać z darmowego dostępu do Internetu, a tym samym do bezprzewodowej usługi VoIP. Według portalu voiper.pl, w niedalekiej przyszłości należy się spodziewać bezprzewodowych video-telefonów.

Korzyści oraz zmiany organizacyjne, jakie trzeba poczynić, aby wprowadzić w firmie telefonię internetową

Jak podkreślają specjaliści, korzyści, jakie przynosi telefonia VoIP dla firmy, zależą w dużej mierze od struktury rozmów telefonicznych. W zależności czy pracownicy firmy dużo dzwonią na telefony stacjonarne, czy też wykonują dużo rozmów komórkowych lub czy firma działa lokalnie czy też większość kontaktów to kontakty zagraniczne. Rodzaj wykonywanych połączeń uzależnia korzyści, jakie będzie miała firma. Nie należy również zapominać, że duże korporacje mają wypertraktowane indywidualne pakiety od operatorów telefonii komórkowej. Z obliczeń portalu voiper.pl wynika, że obecne średnie stawki u operatorów VoIP pozwalają na obniżenie kosztów w stosunku do zwykłej telefonii stacjonarnej o ok. 20-30%. W przyszłości ten procent będzie wzrastał nawet 100%, jeżeli wszyscy będziemy rozmawiali w ramach jednej sieci. Już dziś rozmowy w ramach tego samego operatora VoIP realizowane są za darmo.

Według portalu voiper.pl, by wprowadzić telefonię VoIP do firmy, najlepiej zacząć od analizy stawek operatorów VoIP oraz wielkości abonamentów. Nie wszyscy mają konkurencyjne oferty, więc już na tym etapie można wielu operatorów wyeliminować. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe możliwości pakietów oferowanych przez operatorów (ilość numerów miejskich, darmowe kwoty do wykorzystania w miesiącu, dostępność usługi CLIP, CLIR, fax2mail, voice2mail, itp.).

Warto również dowiedzieć się, czy u wybranego operatora istnieje możliwość wykonywania połączeń na numery alarmowe takie jak: 112, 997, 998 czy 999 oraz to, czy w przypadku wykonania takiego telefonu w najbliższym Centrum Powiadamiania Ratunkowego zostanie zaprezentowany nasz numer, aby ewentualna karetka pogotowia lub straż pożarna wiedziała dokąd przyjechać. Należy dokładnie przeczytać warunki umowy odnośnie ewentualnego wsparcia serwisowego ze strony operatora oraz warunków usuwania awarii, aby się przekonać czy możemy liczyć na małą liczbę ewentualnych przerw w działaniu telefonu.

To wybrany operator powinien doradzić najlepsze rozwiązanie w zależności od tego, czy firma posiada centralę telefoniczną oraz ile telefonów VoIP chce uruchomić. Po wyborze odpowiedniego operatora, zwykle firma podpisuje umowę, jeżeli co miesiąc chce otrzymywać faktury VAT. Jest również możliwość otrzymania kont pre-paidowych, ale według secjalistów z voiper.pl ten sposób nie jest najlepszy dla firmy, która na poważnie chce wejść w telefonię VoIP.

Jeżeli chodzi o standardowe wdrożenie kilku bramek VoIP czy telefonów IP to może je przeprowadzić nawet administrator sieci w firmie. Jeżeli zostanie wybrane bardziej zaawansowane rozwiązanie powinien je wdrożyć operator. Obecnie zwykle telefon VoIP jest traktowany jako dodatkowy telefon. Firmy pozostawiają numery starego operatora dla rozmów przychodzących, natomiast same wykorzystują telefonię VoIP przede wszystkim dla rozmów wychodzących. Oczywiście są też firmy, które całkowicie przeszły na telefonię internetową.

Bardzo żywo usługą telefonii VoIP są zainteresowane firmy typu call-center lub firmy, które posiadają własne działy call-center, jak np. urzędy czy firmy softwarowe wdrażające oprogramowanie.
Przeczytaj także: Telefon RTX DUALphone 4088 Telefon RTX DUALphone 4088

 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Rozrywkowa reklama z marką

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: