eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bankructwa firm w Polsce 2006

Bankructwa firm w Polsce 2006

2007-02-05 00:05

Bankructwa firm w Polsce 2006

Upadłości 1996-2006. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W 2006 roku liczba upadłości w Polsce znacząco spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym. Podczas, gdy w dwunastu miesiącach 2005 roku zarejestrowano 861 bankructw, w 2005 roku dane wykazują łącznie 648 upadłości. Oznacza to dwucyfrowe, bo aż 25% zmniejszenie liczby upadających przedsiębiorstw - wynika z raportu Euler Hermes.

Przeczytaj także: Bankructwa firm w Polsce I-IX 2006

„Warto zwrócić uwagę, że 2006 był czwartym z kolei rokiem, w którym ilość upadłości była niższa niż rok wcześniej, co powinno napawać optymizmem na rozpoczynający się rok 2007. Z drugiej jednak strony pamiętajmy o cykliczności koniunktury w gospodarce i o tym, że przed ostatnim czteroletnim okresem spadków, wcześniej notowaliśmy przez kilka kolejnych lat znaczące wzrosty liczby bankructw. Jeśli spojrzymy na wskaźnik PKB za ostatni rok i porównamy z danymi historycznymi z ostatniej dekady to łatwo zauważymy, że zbliżamy się do górnej granicy naszych przeszłych osiągnięć w dziedzinie wzrostu gospodarczego. Może to sugerować, że zbliżamy się w istocie do kolejnego szczytu cyklu koniunkturalnego. Dlatego też, życząc sobie z jednej strony dalszej poprawy sytuacji gospodarczej, pozostańmy jednak realistami w ocenie bieżącej sytuacji i formułowaniu prognoz na kolejne okresy.” – komentuje Tomasz Starus, Dyrektor w Dziale Oceny Ryzyka Towarzystwa Ubezpieczeń U Euler Hermes S.A.

fot. mat. prasowe

Upadłości 1996-2006.

Upadłości 1996-2006.

Wzrost gospodarczy w regionie a liczba upadłości

Rozkład liczby upadłości na obszarze całego kraju nie był równomierny. Wśród województw najbardziej zagrożonych upadłościami znalazło się, podobnie jak w okresach poprzednich, województwo mazowieckie (131), śląskie (92) i dolnośląskie (77). Natomiast najmniej bankructw miało miejsce w województwie opolskim (4), podlaskim (8) i świętokrzyskim (9). Na tak znaczące rozbieżności pomiędzy poszczególnymi regionami Polski miał wpływ przede wszystkim zróżnicowany poziom rozwoju ekonomicznego poszczególnych województw, którego odzwierciedleniem jest liczba przedsiębiorstw działających, a w szczególności nowo zakładanych w danym regionie.

„Jeśli spojrzymy na liczbę bankrutów w podziale na województwa to widać, że najwięcej upadłości miało miejsce, jak zwykle zresztą, w województwach mazowieckim, śląskim, i dolnośląskim. Jest to naturalną konsekwencją faktu, że w województwach tych zarejestrowanych jest najwięcej przedsiębiorstw”.” – podsumowuje Tomasz Starus – Dyrektor w Dziale Oceny Ryzyka w Euler Hermes Zarządzanie Ryzykiem Sp. z o.o.

fot. mat. prasowe

Upadłości w podziale na województwa.

Upadłości w podziale na województwa.

 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: