eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zdrowie Polaków

Zdrowie Polaków

2006-11-27 00:03

Zdrowie Polaków

Segmentacja polskich respondentów według oceny stanu swojego zdrowia i troski o nie. © fot. mat. prasowe

Najczęstszą dolegliwością, na którą cierpią Polacy są problemy ze wzrokiem, a prawie połowa Polaków ma nadwagę. Na tle Europejczyków Polacy są jednym z kilku narodów najmniej zadowolonych ze swojego zdrowia. Aby o nie zadbać zażywają witaminy i mikroelementy, starają się schudnąć i wykonują większą ilość ćwiczeń fizycznych - tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Reader's Digest - Europe Health 2006.

Przeczytaj także: Choroby Europejczyków

Wśród badanych Polaków ze swojego zdrowia bardziej zadowoleni są mężczyźni niż kobiety oraz osoby w wieku poniżej 45 lat. Polacy są jednym z kilku narodów, który wykazuje ponadprzeciętną troskę o zdrowie – 67% badanych Polaków odpowiadało, że w ogromnym lub dość znacznym stopniu troszczą się o swoje zdrowie. Polacy podobnie jak inni Europejczycy w trosce o swoje zdrowie najczęściej zażywali witaminy i mikroelementy (50% badanych) oraz starali się schudnąć (47% badanych).

Po witaminy w Polsce częściej sięgały zarówno kobiety oraz osoby nieposiadające dzieci, jak i osoby zaliczane do grupy „troszczących się o własne zdrowie”. Stracić na wadze starały się przede wszystkim kobiety i osoby starsze. Polacy częściej niż przeciętny Europejczyk deklarowali wykonywanie ćwiczeń fizycznych (39%). Częściej wykonywali je mężczyźni, osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne, osoby „zdrowe” oraz osoby „dobrze poinformowane na temat własnego zdrowia”. Próbę rzucenia palenia zadeklarowało w Polsce bardzo mało osób – jedynie 13%, z czego 8% próbowało zastosować nikotynowe terapie zastępcze (gumy, plastry itp.).

fot. mat. prasowe

Segmentacja polskich respondentów według oceny stanu swojego zdrowia i troski o nie.

Segmentacja polskich respondentów według oceny stanu swojego zdrowia i troski o nie.

Segmenty „zaangażowani” i „niezwyciężeni” składają się częściej z osób młodszych, w wieku poniżej 45 lat. Segmenty „apatyczni’ i „niespokojni” składają się częściej z osób starszych, powyżej 45 lat. Mężczyźni częściej należą do segmentu „zaangażowani”, zaś kobiety do segmentu „niespokojni”.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: