eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › ElektroEko: zużyte świetlówki oddaj do sklepu

ElektroEko: zużyte świetlówki oddaj do sklepu

2006-11-17 11:31

Chętnie korzystamy z energooszczędnych źródeł światła, takich jak świetlówki liniowe, czy świetlówki kompaktowe, zwane potocznie żarówkami energooszczędnymi. Pozwalają one kilkukrotnie zmniejszyć zużycie energii i są dużo trwalsze niż zwykłe żarówki. Ich żywot jednak kiedyś się kończy, a wówczas powinny trafić do odpowiednich punktów zbierania. Nie wolno ich wyrzucać do zwykłego kosza ze względu na zawartą w nich rtęć. Większość Polaków o tym nie wie i wyrzucając je nieświadomie stwarza zagrożenie dla zdrowia i środowiska.

Przeczytaj także: Rynek tworzyw sztucznych, czyli recykling i inne wyzwania

Wszystkie świetlówki (w tym kompaktowe) to lampy wyładowcze. Emitują światło w wyniku wyładowań w parach rtęci. Są niezwykle wydajne, bo zużywają nawet do 5 razy mniej energii, niż zwykłe żarówki, a świecą nawet do 10 razy dłużej. Wymagają jednak specjalnego traktowania, gdy się przepalą lub gdy postanowimy wymienić je na nowe. Polacy jednak o tym nie wiedzą.

Zawarta w świetlówkach rtęć to pierwiastek szkodliwy dla zdrowia. To dlatego tego typu lampy uznawane są za odpady niebezpieczne. Rtęć z pękniętej świetlówki (a tym grozi wrzucenie jej do zwykłego kosza) przenika do środowiska np. zbiorników wodnych, a stamtąd do mózgów istot żywych (w tym ludzi) powodując zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.

W całej Polsce ruszyła właśnie kampania edukacyjna ElektroEko, której celem jest uświadomienie Polakom konieczności przekazywania zużytych lamp wyładowczych (świetlówek) do punktów zbierania, czyli sklepów, hurtowni i punktów stworzonych przez gminy i lokalne przedsiębiorstwa usług komunalnych.

„Komunikację kierujemy dwutorowo – do konsumentów indywidualnych i instytucjonalnych” – tłumaczy Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko. „Konsument indywidualni, czyli każdy z nas, powinien mieć nawyk, by idąc do sklepu po nową świetlówkę starą zabierać ze sobą i oddawać sprzedawcy. Klienci instytucjonalni, czyli np. szkoły, szpitale, zakłady przemysłowe itp. od lat zobowiązani są przekazywać zużyte lampy wyładowcze do wyspecjalizowanych punktów przetwarzania. Do tej pory musieli za to dodatkowo płacić. My bez dodatkowej opłaty zapewniamy klientom instytucjonalnym bezpłatny odbiór zużytego oświetlenia, jak również finansujemy jego przetworzenie i odzysk”.

Co warto wiedzieć o świetlówkach


Jakie rodzaje zużytych źródeł światła objęte są zakazem wyrzucania?

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 r. precyzuje, że do odpowiednich punktów zbierania powinny trafiać:
  • oprawy oświetleniowe do lamp fluorescencyjnych, z wyjątkiem opraw oświetleniowych stosowanych w gospodarstwach domowych
  • liniowe lampy fluorescencyjne, czyli popularne świetlówki liniowe (długie rurki);
  • kompaktowe lampy fluorescencyjne, czyli popularne żarówki (świetlówki) energooszczędne;
  • wysokoprężne lampy wyładowcze, w tym ciśnieniowe lampy sodowe oraz lampy metalohalogenkowe, czyli lampy używane często w dużych halach fabrycznych, oświetleniu osiedli, centrów miast, obiektów sportowych;
  • niskoprężne lampy sodowe wykorzystywane w oświetleniu drogowym, węzłów kolejowych, portów lotniczych;
  • pozostałe urządzenia oświetleniowe służące do celów rozpraszania i kontroli światła.

 

1 2

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

AMD schodzi do 65nm

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: