eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czas na luksusowe apartamentowce

Czas na luksusowe apartamentowce

2006-11-05 00:36

Według raportu agencji Metrohouse poświęconemu rynkowi apartamentów w Polsce, od 3 do 5 proc. społeczeństwa to osoby zamożne, co oznacza, że za parę lat w Warszawie zapotrzebowanie wzrośnie do 1000 nowych mieszkań o wysokim standardzie rocznie.

Przeczytaj także: Liczba nowych mieszkań V 2009

Brak luksusowych mieszkań, tak jak i brak zamożnego społeczeństwa cechował Warszawę od końca wojny do początku lat 90-tych. Zupełnie zrozumiałe jest więc, że pierwsze porządne budynki mieszkalne, szczególnie te gdzie pojawiła się ochrona a mieszkania miały więcej niż 100 m.kw., potocznie rynek nazwał apartamentowcami. Dzisiaj sytuacja się zmieniła i zmieniać się będzie dalej. Ilość budynków spełniających oczekiwania najbardziej wymagających nabywców jest niewielka. I tylko te powinny być nazwane apartamentowcami.

„Po pierwsze lokalizacja. Budynek musi być położony w tak zwanym dobrym miejscu. Czy apartamentowcem można nazwać najlepszą nawet nową kamienicę na Bródnie? Dzisiaj tak, ale w przyszłości? Przykłady zrealizowanych inwestycji w Warszawie z dobrą lokalizacją to Morskie Oko na Mokotowie, Opera przy Niecałej, Patria przy Kruczkowskiego. Ale Łucka City? Dobra lokalizacja to dobre otoczenie, rozległe widoki np. na tereny zielone, albo świetne, centralne położenie. Wygląd domu ma też oczywiście znaczenie. Kamień na elewacji, porządna architektura i solidność wykonania. Oczywiście portier, ochrona i garaż. Dzisiaj obowiązkowy jest basen, odnowa biologiczna czyli rodzaj siłowni, czasami pomieszczenie klubowe. Te elementy będą zapewne znikać, bo tak naprawdę to mało kto z nich korzysta.” – mówi Mariusz Kania z Metrohouse.

„Mieszkania w apartamentowcu mogą być różne. Zarówno duże, reprezentacyjne o powierzchni 150 – 250 m.kw., ale też i mniejsze, równie potrzebne. Wyposażenie podstawowe musi być skrupulatnie przemyślane, czyli pełna infrastruktura teletechniczna i sanitarna – umożliwiająca lokalizację toalety dla gości, 2-3 łazienki, drzwi wejściowe antywłamaniowe i izolujące od hałasu, okna – z pewnością niedługo standardem staną się okna 3-szybowe, klimatyzacja i wentylacja. To ostatnie jak gdyby poszło z zapomnienie w obecnie projektowanych budynkach. Ogrzewanie podłogowe, kominek, tarasy – to jest i będzie wymagane, ale najważniejsze to dobre rozplanowanie powierzchni. A na ogół kuchnie są za małe, możliwości aranżacji jadalni ograniczone – a jest to przecież podstawowy element dobrego burżujskiego mieszkania. Do tego biblioteka, pokój do pracy dla pani i pana domu, 3 sypialnie i coś dla gości. No i garderoby, których zawsze jest za mało i schowek/piwnica – nie 4 m.kw. tylko 12 m.kw. Dwa miejsca garażowe dla większych mieszkań są oczywiste” – komentuje Katarzyna Cyprynowska z Metrohouse.

Większość budowanych mieszkań odzwierciedla potrzeby rynku i są to lepsze bądź gorsze zwykłe budynki mieszkaniowe, które dla poprawy samopoczucia klientów zwie się apartamentowcami. Ważna jest również skala przedsięwzięcia. Czy można w ogóle mówić o osiedlu apartamentowców? Raczej nie, chociaż dwa aktualne projekty luksusowych wieżowców z apartamentami w centrum miasta będą miały kilkaset mieszkań każdy. Czyli jak średnie duże osiedle.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: