eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor bankowy czekają znaczące przemiany

Sektor bankowy czekają znaczące przemiany

2006-09-30 09:00

Firma badawcza Gartner zaprezentowała na inauguracyjnym szczycie Financial Services Technology swój scenariusz rozwoju bankowości. Zakłada on, że w ciągu najbliższych sześciu lat będą oddziaływać trzy trendy, które zmienią kształt tej branży. Na banki coraz większe naciski będą wywierać - zmiany demograficzne, rosnąca konkurencja oraz coraz większe wymogi przejrzystości.

Przeczytaj także: Rynek UE zagrożeniem dla mniejszych banków?

Gartner poinformował, że dyrektorzy IT sektora bankowego zdali sobie sprawę z tego, że przyszłość będzie inna. Według 98 dyrektorów IT zatrudnionych w bankowości, którzy wzięli udział w corocznym badaniu Gartnera, w ciągu najbliższych trzech lat można się spodziewać większej koncentracji na globalnej rywalizacji oraz restrukturyzacji branży.

„W ciągu najbliższych sześciu lat banki stawią czoła znaczącym zmianom i jest konieczne, żeby zaczęły przystosowywać się teraz do gwarantowanego wzrostu, chyba że nie przetrwają kluczowej transformacji” – powiedziała Susan Landry, wiceprezes do spraw branży bankowej w Gartnerze – „Trzy siły będą prowadzić niektóre banki do rywalizacji w zakresie wielkości i skali, podczas gdy wszystkie banki powinny skoncentrować się na wybranych specjalizacjach. Niektóre banki położą nacisk na relacje z klientami, a inne bardziej skoncentrują się na produktach. W branży usług finansowych pojawi się większa współpraca, jako część rozwijającego się ekosystemu branży”.

Zmiany demograficzne

Na całym świecie ludzie żyją dłużej i ma to bezpośredni wpływ na ich potrzeby finansowe. Na dodatek modele migracyjne obejmują spectrum wieku, dochodu i geografii: młodzi wyjeżdżają na wyższe studia za granicę, pracownicy przemieszczają się w poszukiwaniu pracy, a emeryci kupują domy wakacyjne i wyjeżdżają tam sezonowo. Wszystkie te czynniki są dla branży bankowej zarówno możliwościami, jak i zagrożeniami.

„Wiele osób mieszkających w Europie Północnej chciałoby mieszkać w cieplejszym klimacie Europy Południowej, przynajmniej przez cześć roku, a następnie spędzić tam swoją emeryturę. Tymczasem młodzi ludzie z całego świata szukają pracy, lepszej płacy czy tylko bezpieczeństwa, przenosząc się do Europy Północnej i banki muszą reagować na te zachowania migracyjne” – powiedział Graham Taylor, wiceprezes do spraw sektora bankowego w Gartnerze.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: