eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 36/2006 (04-10.09.2006)

Tydzień 36/2006 (04-10.09.2006)

2006-09-09 23:52

Przeczytaj także: Tydzień 35/2006 (28.08-03.09.2006)

  • Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrost światowej gospodarki w 2006 roku wyniesie 5,1%, a średni ,wzrost gospodarczy w strefie euro ma wyniesie 2,4%. Według MFW wzrost chińskiej wyniesie 10%, a wzrost gospodarki amerykańskiej 3,4%.
  • Katarska runda rozmów w sprawie liberalizacji światowego handlu w ramach WTO ma coraz mniejsze szanse zakończenia się sukcesem. Według dyrektora generalnego WTO Pascala Lamy mogą zostać wznowione tylko pod warunkiem porozumienia w sprawie rolnictwa. Zostały one zawieszone w lipcu.
  • Zza oceanu dochodzą informacje, że „zagwarantowanie stabilnego tempa wzrostu cen może wymusić na Fed kolejne podwyżki stóp procentowych”. Główna stopa procentowa w USA wynosi obecnie 5,25%. Podobnego zdania jest OECD, które przewiduje konieczność.
  • USA i Rosja powrócą w końcu września (ok. 25.09) do kontynuowania zawieszonych negocjacji w sprawie przyjęcia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Mówi się, że założono osiągnąć porozumienie w ciągu miesiąca. Pierwotnie liczono na ich zakończenie w przeddzień szczytu przywódców grupy G8. Ostatnie informacje sugerują, że USA ogranicza swoje zastrzeżenia do „uelastycznienia rosyjskich norm fitosanitarnych i zwiększenia przez Rosję ochrony własności intelektualnej”. Rosja wobec braku zgody USA na wstąpienie do WTO zagroziła wycofaniem się z dotychczasowych zobowiązań i wprowadzonych już aktów prawnych, które były związane ze spodziewanym wejściem do WTO. Zagroziła też, że „jeśli negocjacje nie zakończą się do października, rozważy zniesienie preferencyjnych stawek celnych dla amerykańskich eksporterów mięsa”. Ostatnie informacje z WTO mówią, że na wstąpienie Rosji do WTO brak jeszcze zgody USA, Kostaryki, Mołdawii i Gruzji.
  • Analitycy informują, że rośnie łączny dochód operacyjny 500 największych chińskich firm. Wyniósł on w 2005 roku 1,8 bln USD i stanowiło to ok. 77% chińskiego PKB. Wskaźnik ten w 2001 roku wyniósł 55,7% PKB, a w 2004 roku był na poziomie 73,5%. zaostrzania polityki monetarnej także w strefie euro. Główna stopa procentowa w strefie euro wynosi obecnie 3%.
  • OECD podwyższyło na 2006 prognozę wzrostu gospodarczego eurolandu z 2,2% do 2,7%, a to z powodu lepszych wyników kilku krajów (w jej opinii tegoroczny wzrost gospodarczy Niemiec wyniesie 2,2%, Francji 2,4%, Włoch 1,8% Wielkiej Brytanii 2,8%). OECD utrzymało prognozę wzrostu USA w wysokości 3,6%, lecz obniżyło prognozę dla Japonii z 2,8 do 2,5%.
  • Od 1.10.2006 cena turkmeńskiego gazu sprzedawanego Rosji wyniesie 100 USD/1000m³ (dotąd była na poziomie 65 USD).Umowa ma obowiązywać do końca 2009 roku. Turkmenistan do końca tego roku dostarczy Rosji dodatkowo 12 mld m³ gazu (czyli razem 42 mld m³), a w latach 2007-9 dostawy te wzrosną do 50 mld m ³. Turmenistan wydobywa rocznie ok. 60 mld m³ gazu (dwie trzecie to eksport, głownie do Rosji, ale tez do Iranu).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KIEDY ROSJA I UKRAINA BĘDĄ CZŁONKAMI ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI HANDLU (WTO)

Od kilkunastu już lat tworzy się nowy ład gospodarczy. W tym współczesnym świecie wszystkie światowe struktury podlegają weryfikacji. Jedne przystosowują się do zmian, inne obumierają, powstają też nowe. Światowa Organizacja Handlu w ostatnich latach urosła do roli instytucji, która ma stanowić forum, gdzie ustala się reguły współpracy w ramach współczesnej globalnej gospodarki. Od kilku lat kontynuowana jest runda negocjacji (runda katarska), której celem jest ustalenie nowych rozwiązań umożliwiających liberalizację światowego handlu. Jest też forum, na którym rozstrzygane są spory pomiędzy członkami tej or­ganizacji w zakresie szeroko rozumianych zasad handlu towarami i usługami.

Z katarska rundą negocjacji wiązane są liczne na­dzieje na obniżkę ceł, zmniejszenie subwencji, oraz ograniczenie ograniczenie barier, które w dużym stopniu deformują funkcjo­nowanie światowego handlu. Jednak po nieudanych szczytach w Seatle, Cancun i w Hongkongu maleja szanse na sukces tej rundy. Okazuje się, że negocjacyjne pole dla rozwiązań satysfakcjonujących wszystkich członków organizacji praktycznie nie istnieje, a gotowość do ustępstw jest niewystarczająca. Dziś negocjatorzy próbują wykorzystać resztki szans, by doprowadzić do porozumienia w ramach WTO. Jeśli proces ten nie zakończy się do lipca 2007 roku (wówczas wygasają uprawnienia prezydenta USA do tzw. szybkiej ścieżki zawierania umów międzynarodowych bez zgody Kongresu), to sprawa zostanie odłożona na kilka najbliższych lat.

Rosja jest największym krajem świata, który jeszcze nie został przyjęty do tej organizacji, a na przeszkodzie stoi brak zgody USA. USA i Rosja mają powrócić w końcu września do kontynuowania zawieszonych negocjacji. Mówi się, że założono osiągnięcie porozumienie w ciągu miesiąca. Pierwotnie liczono na ich zakończenie w przeddzień szczytu przywódców grupy G8 w Sankt Petersburgu. Ostatnie informacje sugerują, że USA ograniczą swoje zastrzeżenia wobec Rosji do "uelastycznienia rosyj­skich norm fitosanitarnych i zwiększenia przez Rosję ochrony własności intelektualnej". Rosja wobec braku zgody USA na wstąpienie do WTO zagroziła wycofaniem się z dotychczasowych zobowiązań i wprowadzonych już aktów prawnych, które były związane ze spodziewanym wejściem do WTO. Zagroziła też, że „jeśli negocjacje nie zakończą się do października, rozważy zniesienie preferencyjnych stawek celnych dla amerykańskich eksporterów mięsa”. Ostatnie informacje z WTO mówią, że na wstąpienie Rosji do WTO brak jeszcze zgody USA, Kostaryki, Mołdawii i Gruzji.

Na przystąpienie do WTO od 1994 roku czeka także Ukraina. Nowy ukraiński rząd liczy na zakończenie negocjacji i przystąpienie do tej organizacji dopiero w 2007 roku. Jego zdaniem konieczne jest dokładne sprecyzowanie okresów przejściowych, które uła­twią ukraińskim przedsiębiorstwom przygotować się do funkcjonowania w nowych warunkach wolnej konkurencji. Trzeba jed­nak zwrócić uwagę na to, że do tej chwili ukraiński parlament nie uchwalił jeszcze wymaganego przez WTO pakietu 24 ustaw.

Problemem politycznym jest także to, który z tych krajów będzie przyjęty pierwszy do WTO, a więc który z nich będzie decydo­wał o przyjęciu drugiego.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: