eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › MG: Przedsiębiorczość w Polsce w 2006r.

MG: Przedsiębiorczość w Polsce w 2006r.

2006-09-04 12:52

Prezentację sytuacji ponad 3 mln polskich przedsiębiorstw oraz analizę warunków działalności gospodarczej w Polsce, szczególnie w zakresie regulacji prawnych, zawiera przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki raport Przedsiębiorczość w Polsce 2006 . Sformułowane w raporcie wnioski zostały wykorzystane do przygotowania programu, mającego na celu zmianę najbardziej uciążliwych dla przedsiębiorców przepisów.
Wiele miejsca w raporcie poświęcono barierom, które w istotny sposób zwiększają ryzyko i koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególną uwagę zwrócono na funkcjonowanie urzędów i instytucji, z którymi mają do czynienia przedsiębiorcy oraz na regulacje prawne określające zasady działania przedsiębiorstw. Analizie poddano m.in. kontrole i nadzór nad przedsiębiorstwami oraz sądownictwo gospodarcze.

W celu stworzenia warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, autorzy raportu rekomendują tworzenie przyjaznego systemu otoczenia przedsiębiorstw, wspieranie innowacyjności, poprawę otoczenia prawnego przedsiębiorców (reforma regulacji) oraz aktywną współpracę pomiędzy przedsiębiorcami a administracją.

Także sami przedsiębiorcy wskazują właściwe instytucje, jako główne źródło barier w rozwoju ich firm. Krytycznie oceniają niską jakość stanowionego prawa, opieszałość sądownictwa gospodarczego, nadmierne obowiązki administracyjne, czy wreszcie system kontroli działalności gospodarczej. Prace zmierzające do poprawy tej sytuacji są już bardzo zaawansowane (m.in. przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja ustawy Kodeks postępowania cywilnego). Ponadto, od 2001 r. obserwuje się poprawę wskaźników załatwialności spraw ogółem, jak i spraw gospodarczych.

 

1 2

następna

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.