eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak spędzamy czas wolny?

Jak spędzamy czas wolny?

2006-08-09 13:20

54 procent Polaków deklaruje, że w wolnym czasie ogląda telewizję, filmy na DVD lub wideo, poświęcając na to ponad 12 godzin tygodniowo - wynika z sondażu CBOS. Co ósma osoba (13 proc.) pytana o spędzanie wolnego czasu twierdzi, że w ogóle go nie ma.
Ponad jedna trzecia badanych (37 proc.) w wolnym czasie czyta prasę i książki, przeznaczając na to nieco ponad siedem godzin w tygodniu. 24 proc. badanych spaceruje, na co poświęca nieco ponad 8 godzin tygodniowo. Niemal tyle samo osób (23 proc.) twierdzi, że w wolnym czasie zajmuje się sprzątaniem, gotowaniem, zakupami oraz pracami remontowymi lub gospodarczymi w domu; przeznaczają na to blisko 12 godzin tygodniowo. Co piąty badany (21 proc.) w wolnym czasie zajmuje się swoim hobby, przeznaczając na to 10 godzin w tygodniu. Tyle samo osób spędza swój wolny czas biernie - drzemiąc lub nic nie robiąc.

20 proc. deklaruje spędzanie wolnego czasu poza domem, na działce, w ogrodzie, na wycieczkach, w lesie. Na ósmej pozycji znalazło się życie towarzyskie (18 proc.). Inne zajęcia wykonywane w wolnym czasie to uprawianie sportu (16 proc.), korzystanie z komputera i internetu (11 proc.) lub słuchanie radia czy muzyki z płyt (9 proc.).

Na dalszych miejscach ankietowani wymieniali m.in. opiekę nad dziećmi i wnukami (7 proc.) oraz kontakty z rodziną (6 proc.).

Co ósma osoba (13 proc.) twierdzi, że w ogóle nie ma dla siebie wolnego czasu. Mniej niż dziesięć godzin tygodniowo ma dla siebie co szósty badany (16 proc.) i tyle samo wygospodarowuje od jedenastu do dwudziestu godzin. 6 na 100 ankietowanych twierdzi, że cały swój czas ma wolny.

Prawie jedna czwarta Polaków (23 proc.) przyznaje, że w dni powszednie nie ma w ogóle czasu dla siebie. To o 3 punkty procentowe mniej niż w 1997 roku i o 9 punktów mniej niż w roku 1994. Co dziewiąta osoba (11 proc.) twierdzi, że ma aż za dużo wolnego czasu.

32 proc. ankietowanych deklaruje, że zdarza im się pracować zarobkowo w soboty i niedziele. Biorąc pod uwagę tylko opinie respondentów pracujących zawodowo, okazuje się, że zatrudnieni w weekendy stanowią ponad połowę z nich (59 proc).

Co trzeci Polak (32 proc.) twierdzi, że w ciągu ostatnich pięciu lat ma coraz mniej wolnego czasu. Przeciwnego zdania jest co czwarty badany (24 proc.). Najwięcej respondentów (42 proc.) deklaruje, że ilość czasu, który mają dla siebie, pozostała bez zmian.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w dniach 1-4 lipca 2006 r. na liczącej 950 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

oprac. : Mediarun.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.