eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Cena ropy powyżej 100 USD?

Cena ropy powyżej 100 USD?

2006-08-04 13:23

Przez kryzys izraelsko - libański znów wróciły rozważania na temat tego, że cena ropy może wzrosnąć powyżej 100 dolarów za baryłkę.
Ale według głównego ekonomisty energetycznego w Deutsche Banku, Adama Siemińskiego, rzeczywistość może okazać się jeszcze bardziej brutalna. "Dla analityków rynkowych perspektywa ceny 100 dolarów za baryłkę ropy jest przerażająca" - napisał Sieminski.

Sieminski zanalizował rynek opcji, gdzie wiele pozycji zostało ulokowanych przez maklerów, którzy uważają, że znaczący dla gospodarki szok mógłby już niedługo wywindować ceny ropy o 50 dolarów ponad najwyższy historycznie poziom ceny.

Ceny spadną?

Jednak Sieminski także wskazuje na to, że "osiągnięcie tych cen zależy od albo paskudnego huraganu, albo nasilenia działań wojennych na środkowym wschodzie". W konsekwencji Deutsche Bank nie zmienił swoich prognoz cen - 65 dolarów za beczułkę w czasie kwartału od lipca do sierpnia, oraz 70 dolarów za beczułkę w czasie kwartału od października do grudnia tego roku.

"Ta ogólna opinia wciąż jest dla nas rozsądna" - mówi pan Sieminski. "Powolniejsza gospodarka i perspektywa wzrastających dostaw ropy przyciśnie rynki w kierunku przeciętnej ceny 62 dolarów za beczkę w 2007 roku" - szacował.

Kryzys na Bliskim Wschodzie

Próby przepowiadania tendencji przyszłych zmian cen ropy są jednak dalekie od naukowych. Oczywiście badanie podstawowych czynników, takich jak: znane rezerwy, oczekiwany popyt, itp.– daje analitykom możliwość przewidzenia tego, co może stać się z ceną ropy, jeśli inne czynniki zostaną niezmienione.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Mniejsza podwyżka cen gazu?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: