eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Czy w Polsce można kupić niejawne dane?

Czy w Polsce można kupić niejawne dane?

2006-08-03 13:31

Okazuje się, że czasami - tak. Przed dwoma laty zakupu 12 dysków komputerowych wyniesionych z MSZ dokonał tygodnik "NIE". W atmosferze skandalu, pracę w ministerstwie straciło wówczas dwóch urzędników odpowiedzialnych za zaniedbanie procedur bezpieczeństwa. Czy dzisiaj poufne dane są chronione lepiej - nie wiadomo. Zawsze lepiej jest jednak zapobiegać niż rozpaczliwie ratować sytuację...
Niefrasobliwość może być prezentem dla mafii

Przypadki nieodpowiedzialnego traktowania nośników informacji (dokumenty, dyski komputerowe) trafiają na łamy gazet z niepokojącą regularnością. 17 lutego 2005 portal Bankier.pl poinformował o wycieku danych z Banku Millenium. Dysk komputerowy zawierający około 1000 dokumentów (faktur, umów, reklamacji, danych osobowych klientów) znaleziono... na śmietniku.

Zdaniem dziennikarzy portalu - "Prawdopodobnie komputer miał trafić do kasacji, ale kupił go jakiś pracownik banku. Jeśli dysk nie był mu potrzebny, mógł trafić na śmietnik."

Gazeta Wyborcza Wrocław z dnia 26 maja 2006, donosi z kolei o rażącym braku ochrony dokumentów w Spółce Restrukturyzacji Kopalń w Nowej Rudzie. Dziennikarze dotarli do list płac górników, numerów kont bankowych, numerów NIP, PESEL, faktur... Więcej podobnych przykładów bez trudu odnajdziemy w Internecie.

Jak wynika z badań dotyczących metod utylizacji dokumentów przez polskie firmy, przeprowadzonych przez pracowników Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, niejawne dane są na wyciągnięcie ręki. W świetle raportu, "tylko 5% ze 146 przebadanych firm deklaruje, że przeterminowaną i zbędną dokumentację wyrzuca na śmieci - reszta deklaruje niszczenie, archiwizowanie itp. Tymczasem blisko 38% przeglądanych losowo worków na śmieci zawierało dokumenty, na których widniały jakieś dane personalne (łącznie z przykładami bardzo wyraźnych "odcisków" tożsamości), a 52% znalezionych dokumentów zawierało możliwe do odczytania dane i poufne informacje." Jeżeli do poufnych danych bez trudu docierają naukowcy i dziennikarze, nie stanowi to również problemu dla przestępców. Strach pomyśleć, do czego mogłyby im się przydać. "Zwykły" handel danymi osobowymi, skutkujący otrzymywaniem niechcianych reklam, wydaje się przy tym dziecinną igraszką.

Nauczmy się zapobiegać

Podstawową zasadą jaką powinniśmy przyjąć, jest niszczenie starych, niepotrzebnych dokumentów. Dotyczy to zarówno druków, jak i danych cyfrowych. W przypadku tych pierwszych, wystarczy dbać, aby na pewno trafiały one do biurowej niszczarki. Niektóre urządzenia tego typu, pozwalają również na przemiał dyskietek, płyt CD i kart plastikowych. O wiele bardziej skomplikowaną czynnością jest zabezpieczenie przed wyciekiem danych z komputerów.

Nawet sformatowanie dysku twardego, nie daje gwarancji, że zapisane uprzednio na nim dane nie zostaną odczytane. Tymczasem, każdej modernizacji sprzętu (wymiana sprawnego nośnika na inny), wymianie uszkodzonego dysku na nowy, czy zmianie stanowiska pracy, powinno towarzyszyć usunięcie danych, które w inny sposób mogłyby trafić w niepowołane ręce. Profesjonalnym usuwaniem danych zajmuje się w Polsce kilka firm, dysponujących odpowiednim zapleczem laboratoryjnym. Konrad Aleksandrowicz z wrocławskiej firmy HDLab, nie ma wątpliwości - "Dane usunięte za pomocą impulsu elektromagnetycznego, są skasowane bezpowrotnie, nie da się ich odzyskać."

Wadą tej metody jest to iż nośnik niszczony jest bezpowrotnie i nie nadaje się do dalszej pracy. Podobną skuteczność dla dysków sprawnych fizycznie można osiągnąć wykorzystując oprogramowanie pozwalające na kasowanie danych we własnym zakresie. "Należy pamiętać, by z programów tego rodzaju korzystać z rozsądkiem - dodaje Konrad Aleksandrowicz - odzyskanie tak skasowanych danych nie będzie możliwe nawet w specjalistycznych firmach."

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Odcisk palca w komórce

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.