eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Koniunktura gospodarcza V 2020. W danych GUS wyraźny wpływ COVID-19

Koniunktura gospodarcza V 2020. W danych GUS wyraźny wpływ COVID-19

2020-05-22 13:23

Koniunktura gospodarcza V 2020. W danych GUS wyraźny wpływ COVID-19

Zakwaterowanie i gastronomia z najbardziej pesymistycznymi ocenami © Alfonso de Tomás - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

GUS opublikował właśnie majowe dane 2020 na temat koniunktury gospodarczej. Generalnie jest nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Poprawa widoczna jest przede wszystkim w odniesieniu do prognoz, chociaż i one pozostają na historycznie niskich poziomach. W bieżących ocenach widać natomiast postępujące pogorszenie.

Przeczytaj także: GUS: oceny koniunktury gospodarczej najgorsze w historii

Jak podaje GUS, najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury gospodarczej pochodzą od prowadzących działalność w zakresie zakwaterowania i gastronomii, natomiast najmniej niekorzystne – przez firmy z sekcji informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa.

Przetwórstwo przemysłowe


Z danych GUS wynika, że w maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 34,9 czyli wyższym niż w kwietniu (minus 44,2). Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę firmy produkujące odzież oraz skóry i wyroby ze skór wyprawionych, najmniej niekorzystnie – producenci wyrobów farmaceutycznych.

Budownictwo


W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 38,8 (w kwietniu minus 47,1). Najgorzej koniunkturę oceniają firmy mikro i małe (do 49 pracujących), najmniej pesymistycznie – firmy duże (250 i więcej pracujących).

Handel hurtowy


W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 33,3 – nieco wyższym niż przed miesiącem (minus 39,8) - pisze GUS.

Handel detaliczny


W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 43,4. Tak jak w przypadku handlu hurtowego, jest on nieznacznie wyższy niż w kwietniu (minus 49,5). Najbardziej niekorzystne oceny w tym zakresie zgłaszają przedstawiciele branży tekstylia, odzież, obuwie.

Transport i gospodarka magazynowa


W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 39,4 (minus 48,3 w kwietniu). Najbardziej niekorzystnie oceniają koniunkturę
jednostki mikro i małe (do 49 pracujących).

Zakwaterowanie i gastronomia


Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w bieżącym miesiącu na poziomie minus 60,4 wobec minus 70,0 w kwietniu. Podmioty gastronomiczne formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 66,0) niż jednostki prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania (minus 58,5).

Informacja i komunikacja


W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 12,0 – wyższym niż przed miesiącem (minus 19,4). Najbardziej pesymistycznie
koniunkturę oceniają jednostki prowadzące działalność wydawniczą (minus 32,8), natomiast zajmujący się nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych
oceniają koniunkturę, jako jedyni, nieznacznie pozytywnie (plus 2,4).

Finanse i ubezpieczenia


Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w maju na poziomie minus 18,8 – zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem (minus 18,2). Zajmujący się finansową działalnością usługową z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych formułują bardziej pesymistyczne opinie (minus 25,8) w zakresie koniunktury niż jednostki, których przedmiotem działania są ubezpieczenia, reasekuracja i fundusze emerytalne z wyłączeniem obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (minus 11,9).

fot. mat. prasowe

Wskaźniki ogólnego klimatu koniunktury według rodzaju działalności

W maju br. koniunktura oceniana jest mniej pesymistycznie niż w kwietniu br. w większości prezentowanych obszarów gospodarki.


Jak czytamy w komunikacie GUS, do badania za maj dołączono dodatkowy moduł pytań. Moduł ten ma na celu dodatkowe zdiagnozowanie wpływu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na koniunkturę gospodarczą.

W majowej edycji pytanie o przewidywany poziom inwestycji w 2020 r. zostało zastąpione pytaniem o „czas przetrwania” firmy w przypadku kontynuacji bieżących ograniczeń związanych z pandemią. W przetwórstwie przemysłowym, handlu hurtowym oraz transporcie i gospodarce magazynowej dyrektorzy przedsiębiorstw najczęściej wskazywali na „czas
przetrwania” firmy powyżej 6 miesięcy, natomiast w budownictwie, handlu detalicznym oraz zakwaterowaniu i gastronomii – od 2 do 3 miesięcy. W sekcji zakwaterowanie i gastronomia aż 14,7% jednostek wskazało, że firma może przetrwać mniej niż 1 miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: