eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › A. Silberschatz, P. B. Galvin: "Podstawy systemów operacyjnych" - recenzja książki

A. Silberschatz, P. B. Galvin: "Podstawy systemów operacyjnych" - recenzja książki

2003-04-21 20:47

A. Silberschatz, P. B. Galvin: "Podstawy systemów operacyjnych" - recenzja książki

© fot. mat. prasowe

System operacyjny to coś, z czym każdy użytkownik komputera - chcąc nie chcąc - styka się na co dzień. Co za tym idzie, problemy związane z działaniem i budową systemów operacyjnych dotyczą wszystkich - szczególnie zaś osób, tworzących oprogramowanie. Właśnie książka 'Podstawy systemów operacyjnych' odpowiada na potrzeby młodych programistów i studentów informatyki, którzy muszą (lub chcą) zapoznać się z ideami budowy OS-ów.

fot. mat. prasowe


Autorzy:
Abraham Silberschatz, Peter B. Galvin
Wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 2001
ISBN: 83-204-2768-1
Liczba stron: 20+996
Dane oryginału: Operating System Concepts - Fifth Edition. Addison Wesley Longman, Inc. 1998
Przekład: Zdzisław Płoski




Książka składa się z 24 rozdziałów pogrupowanych w 7 części. Część pierwsza ('Przegląd') to trzy rozdziały stanowiące rozbudowany wstęp. Przybliżają one podstawowe pojęcia, takie jak: system wsadowy, podział czasu, system równoległy, system czasu rzeczywistego. Tu także autorzy zaznajamiają nas ze strukturą sprzętu komputerowego (z wejściem i wyjściem, pamięcią -- wewnętrzną i zewnętrzną, z ochroną sprzętową -- w tym z trybami pracy procesora i zagadnieniami przestrzeni adresowej) oraz ogólną strukturą systemów operacyjnych (między innymi z ich modułową i warstwową budową, a także z problemami projektowania i implementacji systemu). Wszystkie zagadnienia z tej części są w dalszym ciągu książki szeroko omawiane i rozwijane.

Część druga ('Zarządzanie procesami') szczegółowo omawia koncepcję procesu i związane z nią problemy. Przedstawione są tu takie zagadnienia jak: planowanie przydziału procesora (według różnych algorytmów) procesom, tworzenie ich i kończenie, a także wątki. Omówione są też takie typowe problemy związane ze współbieżnym wykonywaniem procesów, jak: współpraca i komunikacja między procesorami oraz synchronizacja procesów (w tym klasyczne problemy: wzajemne wykluczanie, semafory, monitory, ucztujący filozofowie, czytelnicy i pisarze, unikanie zakleszczeń i zagłodzeń).

W części trzeciej ('Zarządzanie zasobami pamięci') autorzy zapoznają nas z jednymi z najtrudniejszych zagadnień projektowania systemów operacyjnych - z problemami związanymi z wykorzystaniem pamięci komputera. Poznajemy takie pojęcia jak: wiązanie adresów, dynamiczne ładowanie i dynamiczna konsolidacja, nakładki, logiczna i fizyczna przestrzeń adresowa, pamięć wymiany i pamięć wirtualna, stronicowanie, segmentacja i ochrona pamięci. Warto zwrócić uwagę na rozdział dziewiąty ('Pamięć wirtualna'), w którym w sposób przystępny i wyczerpujący wyjaśnione jest stronicowanie i działanie pamięci wirtualnej.

Część trzecia traktuje nie tylko o pamięci operacyjnej, ale także o pamięci plikowej. Omawiane są pojęcia związane z systemem plików – jak: plik, jego atrybuty, typowe operacje plikowe, struktury plików w różnych systemach plików, a także rozmaite rodzaje struktur katalogowych (jedno- i dwupoziomowa, drzewiasta, acykliczna i cykliczna) i metody ochrony dostępu do plików. Poznajemy także zagadnienia implementacji systemu plików.

W części czwartej - poświęconej systemom wejścia-wyjścia - możemy zapoznać się z metodami obsługi urządzeń zewnętrznych - od urządzeń znakowych i sieciowych poprzez obsługę dysków (wraz z różnymi algorytmami dostępu i zapobiegania awariom) i partycji wymiany, do obsługi pamięci wymiennej (trzeciorzędnej).

 

1 2

następna

oprac. : J. Bylina, B. Bylina / Gazeta IT Gazeta IT

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: